Bağlanma stilleri, mükemmeliyetçilik ve duygu düzenleme güçlüğünün ilişkide karar verme becerisini yordaması
Attachment styles, perfectionism and difficulty in emotion regulation as predictors of decision-making skills in relationships
  1. Tez No: 954050
  2. Yazar: BEGÜM UYĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı araştırmaya katılan bireylerin romantik ilişki veya evlilik ilişkisine yönelik ilişkide karar verme becerisi ile bağlanma stilleri mükemmeliyetçilik ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Ayrıca araştırma kapsamında katılımcıların ilişkide karar verme becerilerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, ilişki süresi, kardeş sayısı, çocuk sahibi olup olmama durumu ve çalışma durumuna göre anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma grubu, Türkiye'de yaşayan 18-60 yaş arası romantik ilişkisi olan veya evli toplam 416 bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 27.5'tir. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“İlişkide Karar Verme Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri”,“Romantik İlişkilerde Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Katılımcıların ilişkide karar verme becerisinin cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama durumu ve çalışma durumuna göre anlamlı farklılığı olup olmadığını incelemek için bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Yaş, ilişki süresi ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılığı test etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Katılımcıların bağlanma stilleri, mükemmeliyetçilik ve duygu düzenleme güçlüğünün ilişkide karar verme becerisini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların ilişkide karar verme becerilerinde medeni durum, ilişki süresi, kardeş sayısı, çocuk sahibi olup olmama durumu ve çalışma durumu değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Katılımcıların ilişkide karar verme becerilerinde cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çoklu regresyon analizi sonucunda bağlanma stilleri, mükemmeliyetçilik ve duygu düzenleme güçlüğünün birlikte ilişkide karar verme becerisini yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationships between the decision-making skills of individuals participating in the study regarding romantic relationships or marriage, attachment styles, perfectionism, and emotional regulation difficulties. Additionally, the study examined whether there were any significant differences in participants' decision-making skills in relationships based on gender, age, marital status, relationship duration, number of siblings, whether they had children, and employment status. The research group consisted of 416 individuals aged 18-60 living in Turkey who were in romantic relationships or married. The average age of participants is 27.5. The following instruments were used in the study: 'Personal Information Form,' 'Decision-Making Scale in Relationships,' 'Inventory of Experiences in Close Relationships,' 'Perfectionism Scale in Romantic Relationships,' and 'Emotion Regulation Difficulty Scale Short Form.' An independent groups t-test was conducted to examine whether there were significant differences in participants' decision-making skills in relationships based on gender, marital status, whether they had children, and employment status. A one-way analysis of variance (ANOVA) was conducted to test for significant differences based on age, relationship duration, and number of siblings. Multiple regression analysis was conducted to determine the extent to which participants' attachment styles, perfectionism, and emotion regulation difficulties predicted their decision-making skills in relationships. The results of the analyses revealed significant differences in participants' decision-making skills in relationships based on marital status, relationship duration, number of siblings, having children, and employment status. No significant differences were found in participants' decision- making skills in relationships based on gender and age variables. The multiple regression analysis revealed that attachment styles, perfectionism, and difficulty regulating emotions together predict decision-making skills in relationships. The findings of the study were discussed in light of the literature and research, and recommendations were presented.