Tüketici sadakat programlarının geliştirilmesine yönelik bir araştırma: Bir otel işletmesi örneği
A research on the development of consumer loyalty programs: An example of a hotel business
  1. Tez No: 763820
  2. Yazar: HÜSEYİN ORKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geçmişten günümüze farklı şekillerde sürekli karşımıza çıkan sadakat kavramı büyük örgütlerin yaşamsal döngülerinde rol oynayan önemli bir olgudur. Günümüzde bu olgunun öneminin bir hayli farkında olan büyük şirketler, sadakat programlarının gelişmesinde en kritik rolleri üstlenmekten hiç kaçınmamış, kendi çıkarları doğrultusunda bu programların kullanım alanlarını, içeriklerini ve faydalarını değiştirerek müşterilerin sadakatlerini kazanmayı başarmışlardır. Çalışmanın konusunu oluşturan sadakat programları, konaklama endüstrisinde yer edinmeyi başarmış, sektörde birbirinden farklı isimler fakat benzer içeriklerle karşımıza çıkmaktadır. Sektör içerisindeki önemli bir yere sahip olan Hilton markasını ele alan bu çalışmada markanın sadakat programı olan Hilton Honors incelenmiş, programa üye olan kullanıcılar ile kullandıkları programlarlar hakkında görüşmeler gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu görüşmelerde programın nihai amaçlarına ulaştığı ve geliştirilebilir olduğu gözlemlenmiştir. Hilton markasının oldukça büyük ve global bir yapıya sahip olması kullandığı sadakat programının birçok kişi tarafından kullanıldığı anlamı taşımaktadır. Bu durum beraberinde bazı sorunları meydana getirmektedir. Çalışma içerisinde programın olumlu yönlerine rastlandığı gibi olumsuz yönleri ile de karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of loyalty, which is constantly encountered in different ways from the past to the present, is an important phenomenon that plays a role in the life cycles of large organizations. Today, large companies, which are highly aware of the importance of this phenomenon, have never avoided taking the most critical roles in the development of loyalty programs, and have succeeded in gaining the loyalty of their customers by changing the usage areas, contents and benefits of these programs in line with their own interests. Loyalty programs, which are the subject of the study, have succeeded in gaining a place in the accommodation industry, and we encounter different names in the sector but with similar contents. In this study, which deals with the Hilton brand, which has an important place in the sector, the brand's loyalty program, Hilton Honors, was examined, and interviews were held with the users who are members of the program about the programs they use. In these interviews, it was observed that the program reached its final goals and could be improved. The fact that the Hilton brand has a large and global structure means that the loyalty program it uses is used by many people. This situation brings with it some problems. In the study, positive aspects of the program were encountered as well as negative aspects.