Drassodes lapidosus (Araneae: Gnaphosidae) türünden kitin izolasyonu, karakterizasyonu ve ağır metal gideriminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Isolation and characterization of chitin from Drassodes lapidosus (Araneae: Gnaphosidae), and investigation of its use in heavy metal removal
- Tez No: 763821
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Drassodes lapidosus türünden ilk kez kitin izole edilerek FTIR, SEM, TGA ve XRD cihazları kullanılarak kitin karakterize edilmiştir. Elde edilen kitinin alfa formunda, termal kararlılığının 356,9℃, Crl değerinin %69,16 olduğu gözlemlenmiş ve yüzey morfolojisinin por içermeyen fiberli bir yapıda olduğu görülmüştür. Belirlenen fizikokimyasal özellikleri bakımından bu örümcek türünün alternatif bir kitin kaynağı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, bu kitin bir biyo-adsorban olarak Cu (II), Ni (II) ve Pb (II) gibi ağır metal iyonlarının sulu ortamdan katı faz ekstraksiyonu yöntemi ile giderilmesi kullanılmıştır. Optimizasyon basamakları, Cu (II), Ni (II) ve Pb (II) metal iyonları içeren model çözeltilerde, çözelti pH'sının etkisi, örnek hacmi, yabancı iyonların etkileri gibi parametreler çalışılarak kolon yöntemiyle belirlenmiştir ve bu iyonların derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çözelti pH'sı pH=5 olduğunda her üç metal iyonunun da bulundukları ortamdan kantitatif olarak giderilebildiğini ve kitin yüzeyine tutunduğunu ortaya koymuştur. Uygulanan katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle temel anyon ve katyonları içeren yabancı iyonların yüksek derişimlerdeki varlığında bile Cu (II), Ni (II) ve Pb (II) iyonları ortamdan %95 ve üzerindeki oranlarda ayrılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chitin was isolated for the first time from Drassodes lapidosus and characterized by using FTIR, SEM, TGA and XRD devices. In the alpha form of the obtained chitin, its thermal stability was observed to be 356.9℃, the Crl value was 69.16%, and it was observed that the surface morphology was in a fibrous structure without pores. It is thought that this spider species may be an alternative source of chitin in terms of its determined physicochemical properties. In addition, this chitin was used as a bio-adsorbent to remove heavy metal ions such as Cu (II), Ni (II) and Pb (II) from the aqueous medium by solid phase extraction method. Optimization steps were determined by column method by studying parameters such as the effect of solution pH, sample volume, and foreign ions in model solutions containing Cu (II), Ni (II) and Pb (II) metal ions, and the concentrations of these ions were determined by flame atomic absorption spectrophotometer. According to the results obtained, it has been revealed that when the pH of the solution is pH=5, all three metal ions can be quantitatively removed from their environment and attached to the surface of the chitin. Even in the presence of foreign ions containing basic anions and cations at high concentrations, Cu (II), Ni (II) and Pb (II) ions could be separated from the environment at rates of 95% and above, by using that method.