Aeroelastik kanat direngenlik isterlerini belirlemek için tasarım yardımcısı bir aracın geliştirilmesi
Developing a tool to specify aeroelastic wing stiffness requirements
- Tez No: 763830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ÖZGER, PROF. DR. ÖNDER ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Çalışma kapsamında MATLAB kullanılarak konsept tasarım aşamasında kanadın istenilen uçuş zarfında çırpıntıya uğramayacak şekilde aeroelastik olarak kararlı olması için tasarım yapılırken içinde kalınması gereken kanat direngenlik aralığının belirlenmesinde yardımcı bir araç geliştirilmiştir. Direngenlik aralığının büyük bir bölümünde, en yüksek çırpıntı hızını elde etmek için, yüksek burulma direngenliğine ve düşük eğilme direngenliğine sahip bir kanat tasarlanmasının uygun olacağı ortaya konmuştur. En yüksek çırpıntı hızının elde edilebileceği yüksek burulma direngenliğine ve düşük eğilme direngenliğine sahip bir kanat için çırpıntı süratine yaklaşıldığında sönümlemenin ani olarak düşeceği ve bu bölgede çırpıntının patlayıcı karakter taşıdığı ortaya konmuştur. Geliştirilen araç kullanılarak çırpıntı sürati hesaplamaları kanat kütlesinde, elastik eksen konumunda, kütle merkezi konumunda, kanat veter uzunluğunda, kanat atalet momentinde ve hava yoğunluğunda belirli oranlarda değişiklikler yapılarak tekrar edilmiştir. Her bir parametredeki değişimin çırpıntı hızını ve çırpıntının tetiklendiği modları nasıl etkilediği incelenmiş, tasarım parametrelerinin çırpıntı hızı üzerine etkilerine yönelik detaylı çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study a design tool which is aimed to be used to specify wing stiffness requirements in order to ensure that the wing in conceptual design process will be aeroelasticaly stable in means of flutter is developed by using MATLAB. In a big part of the stiffness range it is revealed that to obtain higher flutter speeds a wing which has high torsional stiffness and low bending stiffness should be designed. Flutter charachteristics of the wings are revealed for a wide stiffness range. It is found out that wings of high torsional stiffness and low bending stiffness, are more likely to show explossive charachteristics. Using the developed designed tool, flutter speed computations of wings of a wide range of stiffness are repeated for various values of wing mass, for various locations of elastic axis and center of mass, for various values of wing chord length, for various values of moment of inertia of typical section and for various values of density of air. The effect of the change of each parameter on flutter speed and the mode that flutter is triggered are inspected in detail, and the results obtained are presented.