Beliefs, attitudes and consumer responses toward outdoor advertising in Saudi Arabia
Suudi Arabistan'da açıkhava reklamcılığına yönelik inançlar, tutumlar ve tüketici yanıtları
- Tez No: 763829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Suudi Arabistan'da Açıkhava Reklamcılığına Yönelik Tüketicilerin inançlarını, tutumlarını ve tepkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Buna göre, araştıma modeli bağımsız değişken olarak Açıkhava Reklamcılığına Yönelik İnancın (BTOA) bağımlı değişken olarak Müşteri Yanıtları (CR) üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, Açıkhava Reklamcılığına Yönelik Tutum'un (ATOA) aracı değişken olarak bu ilişkideki olası dolaylı etkisini test etmek için oluşturulmuştur. Bu aracı değişkenli modeli analiz etmek için bir eklenti PROCESS V4 kullanıldı. Veri toplama yöntemi, yalnızca İngilizce dilinde sunulan çevrimiçi bir ankettir (5'li Likert tipi bir ölçeğe dayalı anket). Anket internet ve sosyal medya üzerinden dağıtıldı. Uygulama olarak WhatsApp grupları, Snapchat ve Instagram kullanıldı. Örnekleme yöntemi olasılıksız kolayda örnekleme olup, sınırlı zaman ve kaynaklar nedeniyle hedef örneklem büyüklüğü 200'dü. Genel olarak, toplam 213 örnek toplanmıştır. 16 tanesi ise büyük miktarda eksik veri nedeniyle veri analizinden çıkarıldı. Son olarak, toplam 197 anket veri analizine tabi tutulmuştur. Dolayısıyla, bir PROCESS eklentisi ile SPSS üzerinden doğrusal bir regresyon analizi yapıldıktan sonra, Açıkhava Reklamcılığına Yönelik İnancın (BTOA) Müşteri Yanıtları (CR) üzerinde güçlü bir doğrudan etkisi tespit edildi. Ayrıca, Açıkhava Reklamcılığına Yönelik Tutum (ATOA), bu modelin öngörücü (BTOA) ve sonuç (CR) arasındaki ilişkiye başarılı bir şekilde aracılık etti. Araştırmanın özgünlüğü ve değeri, Suudi Arabistan gibi önemli bir tüketici ürünleri pazarında tutum ve inançların belirli müşteri yanıtları üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini araştıran başka bir çalışmanın bulunmaması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine beliefs, attitudes, and Consumer Responses Toward Outdoor Advertising in Saudi Arabia. Accordingly, a model developed to test to direct effect of Belief toward Outdoor Advertising (BTOA) as the independent variable on Customer Responses (CR) as the dependent variable, as well as possible indirect effect of Attitude toward Outdoor Advertising (ATOA) as the mediator variable. To test this mediation model, an add-on PROCESS V4 was used. The data collection method was an online survey (Questionnaire based on a 5-point Likert-type scale) provide in one language only (English). The questionnaire was distributed over the internet and social media. WhatsApp groups, Snapchat and Instagram were used as applications. The sampling method was non-probability convenience sampling, and the target sample size was 200 due to the limited time and resources. Overall, a total of 213 sample was collected. And 16 of them were excluded from data analysis, because of a large amount of missing data. Finally, a total of 197 questionnaires were subjected to data analysis. Hence, after conducting a linear regression analysis via SPSS with a PROCESS add-on, a strong direct impact of Belief toward Outdoor Advertising (BTOA) on the Customer Responses (CR) was detected. Also, the Attitude toward Outdoor Advertising (ATOA) successfully mediated this model's relationship between the predictor (BTOA) and the outcome (CR). The originality and value of the research comes from the fact that there are no other studies detected, which investigates how attitudes and beliefs may have an impact on certain customer responses in a significant consumer products market as such Saudi Arabia.