Uzaktan eğitim ortamlarında çalışma grubu oluşturma öneri sisteminin tasarlanması
Designing recommendation system for creating a working group in distance education environments
  1. Tez No: 763859
  2. Yazar: SEZER SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uzaktan eğitim kavramı Covit-19 salgını ile beraber tüm dünyada yüz yüze eğitimin alternatifi olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bu dönemde uzaktan eğitim ortamlarının iyileştirilmelerine yönelik olarak birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalardan bazılarının ise yapay zekâ destekli öğrenciye yönelik olarak kişiselleştirilmiş öneri sistemleri olduğu söylenebilir. Bu sistemler sayesinde öğrencilere öğretmen, kaynak, video vb. öğelerin önerildiği görülmektedir. Çalışmalar genel hatlarıyla incelendiğinde öğrencilerin uzaktan eğitim ortamlarında bir araya getirilerek etkileşim içerisinde olabilecekleri çalışmaların sayısının az olduğu görülmektedir. Bu durum öğrencilerin sosyalleşmesi açısından uzaktan eğitim ortamlarının bir eksiği olarak düşünülebilir. Bu durum değerlendirildiğinde gerçekleştirilen bu çalışmada 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak mobil öğrenme ortamlarında uygun çalışma grubu için öneri sisteminin tasarlanması amaçlanmıştır. Tasarlanan sistem ile öğrenciler hem bilgi seviyelerine hem de kişilik özelliklerine göre gruplandırılarak bir araya getirmektedir. Öğrenciler bilgi seviyesi olarak 4 gruba, kişilik özelliği olarak ise 3 gruba ayrılmaktadır. Tasarlanan sistem ile kişilik özelliklerinin tahmininde en yüksek oran olan %87.1 ile sorumluluk, ardından %42.6 ile dışa dönüklük kişilik özelliğinin tahmininde başarılı olunmuştur. Zeka/hayal gücü kişilik özelliğinde ise %20.4 oranı elde edildiğinden ötürü başarılı bir şekilde tahmin edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of distance education has been made compulsory as an alternative to face-to-face education all over the world with the Covid-19 epidemic. During this period, many studies have been carried out to improve distance education environments. It can be said that some of the studies carried out are artificial intelligence supported, personalized suggestion systems for students. Thanks to these systems, students can be provided with teachers, resources, videos, etc. items are suggested. When the studies are examined in general terms, it is seen that the number of studies in which students can interact by bringing them together in distance education environments is low. This situation can be considered as a deficiency of distance education environments in terms of socialization of students. Considering this situation, in this study, it was aimed to design a suggestion system for the appropriate study group in mobile learning environments for 7th grade students. With the designed system, students are grouped together according to both their knowledge level and personality traits. Students are divided into 4 groups in terms of knowledge level and 3 groups in terms of personality traits. With the designed system, the highest rate of estimation of personality traits, 87.1%, was successful in estimating responsibility, followed by extroversion with 42.6%. Intelligence/imagination personality trait, on the other hand, could not be predicted successfully since 20.4% was obtained.