Bazı antepfıstığı anaçlarının bitki doku kültürü yöntemleri ile üretilmesi
Production of pistachio rootstocks by plant tissue culture methods
  1. Tez No: 763871
  2. Yazar: ECENUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD ASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünya ve ülkemiz açısından oldukça önemli bir yere sahip Pistacia vera L. bitkisinin in vitro optimum yüzeysel sterilizasyon ve sürgün rejenerasyonu protokollerinin belirlenebilmesi bu çalışmada amaçlanmıştır. Bitki materyaller Eylül ve Haziran aylarında toplanmıştır. Yüzeysel sterilizasyon aşaması için üç farklı bileşenler (%0,1'lik HgCl2, %10'luk Huwa-san, %10'luk NaOCl) kullanılmıştır. Ardından bitkisel materyallerin yüzeysel sterilizasyon oranlarının gözlemlenebilmesi için 2 mg/L BAP hormonu, içeren Murashige ve Skoog (MS) ve 3 farklı (25 mg/L PVP, 100 mg/L L-Askorbik asit, 2 mg/L AgNO3) bileşin içerdiği ile denemesi kurulmuştur. Haziran ayında alınan materyallerde 4. Haftada yüzeysel sterilizasyon başarı oranı en yüksek olan bileşen %0.1 HgCl2 (%90,0) olmuştur. Sürgün rejenerasyonu için dört farklı (MS, WPM, QL ve DKW) besin ortamları kullanılmıştır. MS ve DKW besin ortamları içerisinde UCB ve Butum için kurulan denemelerde sürgün sayılarının (adet) birbirine yakın olduğu belirlenmiştir. Sürgün çoğaltımı için, optimum ortamı olarak MS + 2 mg/L BAP + 0,5 mg/L GA3 belirlenmiştir. Elde edilen sürgünler daha sonra ex vitro koşullarda köklendirildikten sonra sera koşullarda başarı ile adaptasyon işlemleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was designed with aim to optimize the in vitro surface sterilization and regeneration of Pistacia vera L.; an important economic plant of Türkiye and the World. The plant material was collected during the month of June and September. Three different reagents (0.1% HgCl2, 10.0% Huwa-san and 10% NaOCl) were used for the surface sterilization. Therefater, the experiment was performed by culturing the plant material on Murashige ve Skoog (MS) medium enriched with 2.0 mg/L BAP, and three other chemicals (25 mg/L PVP, 100 mg/L L-Askorbik asit, 2 mg/L AgNO3) to investigate the efficieny of surface sterilization. After 4 weeks of culture, maximum sterilization rate (90.0%) was achieved from plant material collected during the month of June and treated with 0.1% HgCl2. For shoot regeneartion, four different (MS, WPM, QL ve DKW) basal medium were used. Shoot regeneratiom from both UCB and Butum was almost similar on MS and DKW basal medium. Supplementation of MS + 2 mg/L BAP + 0,5 mg/L GA3 was optimized for the shoot induction. The induced shoots were rooted ex vitro followed by successful adaptation under greenhouse conditions.