Gaziantep ili Oğuzeli ilçesindeki Antepfıstığı ağaçlarının toprak özellikleri ve bitki gelişim durumları
Soil properties and plant development status of pistachio trees in Oguzeli district of Gaziantep province
  1. Tez No: 955890
  2. Yazar: HATİCE ÇİÇEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Antepfıstığı alanlarının toprak özellikleri ve bitki gelişim durumlarını incelemek amacıyla Gaziantep ili Oğuzeli ilçesinde yer alan bahçelerden toprak ve bitki örnekleri alınmıştır. Araştırmada 15 farklı antepfıstığı bahçesinden 15 adet yaprak örneği ve aynı bahçelerden 0-30 cm ve 30-60 cm derinliklerinden toplam 30 adet toprak örneği alınmıştır. Bu örneklerde tekstür, elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, kireç (CaCO3), pH, katyon değişim kapasitesi (KDK), fosfor (P), azot (N), potasyum (K), makro ve mikro besin elementleri ile bazı ağır metallerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Gaziantep ili Oğuzeli ilçesindeki antepfıstığı bahçelerinde yapılan analizler, toprakların genelde kil (C) ve killi tın (CL) bünyeye sahip olduğunu, hafif bazik bir reaksiyon gösterdiğini ve organik madde içeriğinin yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. Toprakta fosfor, demir, çinko ve bor eksikliği belirlenmiş, ancak ağır metaller açısından kirlilik bulunmamıştır. Yapılan yaprak analizi sonuçlarına göre fosfor, potasyum, kalsiyum, bor ve manganın yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, bitkilerde beslenme sorunları olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, antep fıstığında noksanlığı görülen besin maddeleri dikkate alınarak gübreleme yapılmalı, üreticiler ise toprak ve yaprak analizlerini önemseyip bilimsel yöntemlerle bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Soil and plant samples were collected from the fields located in Oguzeli district of Gaziantep province in order to investigate the soil properties and plant growth conditions of pistachio fields. In the study, 15 leaf samples were obtained from 15 different pistachio fields and 30 soil samples were collected from the same fields at 0-30 cm and 30-60 cm depths. These samples were analysed for texture, electrical conductivity (EC), organic matter, lime (CaCO3), pH, cation exchange capacity (CEC), phosphorus (P), nitrogen (N), potassium (K), macro and micronutrients, as well as some heavy metals. Analyses conducted in pistachio fields in Oguzeli district of Gaziantep province have revealed that the soils generally had clay (C) and clay loam (CL) texture, showed a slightly basic reaction and had insufficient organic matter content. Phosphorus, iron, zinc and boron deficiencies were determined in the soil, but no contamination was observed with heavy metals. According to the results of leaf analyses, phosphorus, nitrogen, potassium, boron, iron, copper and manganese were found to be insufficient. These results indicate that there are nutritional problems in plants. Therefore, fertilisation should be implemented by considering the the nutrient deficiencies in pistachios, and producers should be educated on soil and leaf analyses with scientific methods.