Sentinel-2 uydu görüntüleri kullanılarak niğde ilinde tarımsal ve kentsel alan kullanımındaki zamansal değişimin uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) entegrasyonuyla değerlendirilmesi
Evaluation of temporal change in agricultural and urban land use in niğde province using sentinel-2 satellite images with remote sensing (RS) and geographic information systems (GIS) integration
- Tez No: 763878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma Niğde merkez ilçe sınırlarında tarımsal ve kentsel alan kullanımındaki zamansal değişimlerin Sentinel-2 uydu görüntüleri ile belirlenmesi kapsamında yürütülmüştür. Çalışma kapsamında 2016 ve 2021 yıllarındaki Nisan, Temmuz ve Ekim aylarına ait uydu görüntüleri kullanılmıştır. Arazi örtüsü ve kullanımındaki değişimin analizinde Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımlarından (CBS) Arc GIS 10.3.1 kullanılmıştır. İlgili programın uzaktan algılama modülü yardımıyla kontrollü sınıflandırma teknikleri kullanılarak sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Arazi örtüsü ve kullanımının sınıflandırmasından Corine I. düzey sınıflandırması dikkate alınmıştır. Ayrıca 1/25.000 ölçekli sayısal toprak haritaları kullanılarak CBS ortamında araştırma alanının bazı toprak ve arazi özellikleri (büyük toprak grupları, arazi kullanım kabiliyetleri, toprak derinlikleri, arazi eğimi, erozyon dereceleri, yükselti ve bakı) sınıflandırılmış ve mekânsal olarak değerlendirilmiştir. Yapılan sınıflandırmalar sonucunda 2016 yılından 2021 yılına kadar yerleşim yerleri ve yapay bölgelerde 207,65 ha, orman ve yarı doğal alanlarda ise 478,66'ha'lık bir artış görülmüştür. Tarım alanlarında 223,75 ha ve su kütlelerinde ise 88,66 ha'lık bir azalışın olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular bölgedeki yerel yönetimlerin planlama aşamalarına önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out within the scope of determining the temporal changes in the use of agricultural and urban areas in the central district of Nigde province with Sentinel-2 satellite images. Within the scope of the study, satellite images of April, July and October in 2016 and 2021 were used. Arc GIS 10.3.1 from Geography Information Systems (GIS) software was used to analyze the change in land cover and use. Classification was carried out using controlled classification techniques with the help of the remote sensing module of the related program. Corine I. level classification was taken into account from the classification of land cover and use. In addition, some soil and land characteristics (large soil groups, land use capabilities, soil depths, land slope, erosion degrees, elevation and aspect) of the research area were classified and spatially evaluated in the GIS environment using 1/25.000 scale digital soil maps. As a result of the classifications, an increase of 207.65 ha in residential areas and artificial areas, and 478.66 ha in forest and semi-natural areas from 2016 to 2021. It was determined that there was a decrease of 223.75 ha in agricultural areas and 88.66 ha in water bodies. The results obtained as finding of the research will make significant contributions to the planning stages of the local governments in the region.