Matematik öğretmen adaylarının çevrimiçi ders planı hazırlama ve uygulama süreçlerinin incelenmesi
Examination of mathematics teacher candidates' process of preparing and implementing the online lesson plan
- Tez No: 763877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR KOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma ile öğretmen adaylarının çevrimiçi eğitim ortamında ders planı hazırlama ve uygulama süreçlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ilköğretim matematik öğretmenliği programının 4. sınıfında eğitim gören 30 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Durum çalışması yönteminin benimsendiği araştırmada veriler, öğretmen adaylarının hazırladıkları çevrimiçi ders planları, çevrimiçi video ders kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Video ders kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler, çevrimiçi ders planı hazırlayan 30 öğretmen adayından rastgele seçilen 6 öğretmen adayı ile yürütülen çalışmalardan elde edilmiştir. Ders planları 5E Sorgulama Ders Planı 2.Versiyon Değerlendirme Ölçeği' ne göre analiz edilmiştir. 6 öğretmen adayının ders uygulamaları ve görüşme sorularına verdikleri cevaplar ise nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Elde edilen bulgularda öğretmen adaylarının 5E öğrenme modeline uygun ders planı hazırlama düzeylerinin genel itibariyle iyi seviyede olduğu görülmüştür. Ders uygulamalarına bakıldığında yer yer plana bağlı kalındığı, 5E öğrenme modelinin bazı basamaklarına uyulmadığı, teknolojik imkânların yeterince kullanılmadığı, çevrimiçi eğitim ortamından kaynaklı birtakım sorunların yaşandığı görülmüştür. Öğretim araç ve gereçlerinin kullanımı incelendiğinde, çevrimiçi eğitim ortamında en fazla eğitsel videoların, sunumların ve ders kitaplarının tercih edildiği gözlemlenmiştir. Öğretmen adaylarından sürece ve kendilerine dair bir değerlendirme yapmaları istendiğinde 5E öğrenme modelinin adımlarına gereken ölçüde uyamadıklarını, planlamalarını iyi bir şekilde yapamadıklarını, genel anlamda öğrencilerle iletişimsizlik yaşadıklarını ve süreyi etkin kullanamadıklarını belirtmişlerdir. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar doğrultusunda birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to examine the lesson plan preparation and implementation processes of teacher candidates in the online education environment. The study group of the research consists of 30 pre-service teachers studying in the 4th grade of the primary school mathematics teaching program. In the study, in which case study method was adopted, data were collected through online lesson plans prepared by pre-service teachers, online video lecture recordings and semi-structured interviews. Video lecture recordings and semi-structured interviews were obtained from the studies conducted with 6 pre-service teachers randomly selected from 30 pre-service teachers who prepared online lesson plans. Lesson plans were analyzed according to“5E Inquiry Lesson Plan 2nd Version Evaluation Scale”. The answers given by the 6 pre-service teachers to the lesson practices and interview questions were made with the content analysis method, one of the qualitative data analysis methods. In the findings obtained, it was seen that the level of preparing lesson plans suitable for the 5E learning model of the pre-service teachers was generally at a good level. When we look at the course applications, it was seen that some of the steps of the 5E learning model were not followed, technological opportunities were not used enough, and there were some problems arising from the online education environment. When the use of teaching tools and materials is examined, it has been observed that educational videos, presentations and textbooks are mostly preferred in the online education environment. When the prospective teachers were asked to make an assessment about the process and themselves, they stated that they could not follow the steps of the 5E learning model to the required extent, they could not plan well, they had a general lack of communication with the students and they could not use the time effectively. Some suggestions were made in line with the results obtained at the end of the study.