Dijitalleşme çağında dijitalleşen kütüphaneler ve akademisyenlerin kütüphaneden beklentileri: Necmettin Erbakan Üniversitesi örneği
Digitalized libraries in the age of digitalization and the expectations of academicians from the library: The case of Necmettin Erbakan University
  1. Tez No: 763884
  2. Yazar: DİLEK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF ÇİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler günümüzdeki birçok toplumsal yapıyı değiştirmektedir. Bu değişim sürecinden en fazla etkilenen kurumlardan biri ise kütüphanelerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan internet kullanımı her türlü bilgiye erişmede kullanılan önemli bir araçtır. Araştırmacılar açısından zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde bilgiye erişebilmek günümüzde önemli hale gelmiştir. Web 2.0 teknolojilerinin getirdiği yenilikler araştırmacıların da kütüphaneden beklentilerinin değişmesine ve artmasına neden olmuştur. Geleneksel kütüphanelerin yerini erişime dayalı dinamik kütüphaneler almaya başlamıştır. Kütüphaneler sürekli artan bilgiyi kontrol altında tutmak, kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek, işlerini doğru ve hızlı bir şekilde yapabilmek amacıyla teknolojik gelişmelerden yararlanmaktadırlar. Bu çalışmada kütüphanelerde yaşanan dijital dönüşüm ve bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin kütüphanelere etkisi değerlendirilmiş, dijital kütüphane kavramı açıklanmıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesinde görev yapan akademisyenlerin bilgi arama davranışları ve kütüphaneden beklentileri incelenmiştir. Çalışmada verilerin toplanabilmesi için nitel veri toplama yöntemlerinden mülakat kullanılmıştır. Necmettin Erbakan Üniversitesinde farklı birimlerde görevli 19 akademisyen ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizi için ise“içerik analizi”kullanılmış olup veriler araştırmanın ana amacına ve içerik analizine uygun olacak şekilde tasnif edilerek Maxqda 18 aracılığıyla kodlanıp veri analizi gerçekleştirilmiştir. Akademik personel interneti en çok akademik amaç ile kullanmaktadır ve bilgiye erişimde öncelikle interneti tercih etmektedir. Araştırmada dijitalleşen kütüphanelerin olumlu yönlerinin olumsuz yönlerinden daha fazla olduğu görülmüştür. Dijitalleşen kütüphanelerin olumlu yönlerinden ilki erişim kolaylığıdır. Akademik personel genel olarak kütüphanenin beklentilerini karşıladığını belirtmiştir. Kullanıcıların kütüphaneden en çok beklediği şey erişimin kolay olmasıdır. Kütüphaneler ortaya çıkan profilden yola çıkarak ve akademisyenlerin özeliklerini dikkate alarak bu kullanıcı grubunun beklentilerini karşılayacak şekilde nasıl hizmet verebileceğini planlamalı, kullanıcı merkezli bir anlayış sergilemelidir.
Özet (Çeviri)
Developments in today's information technology are changing many social structures. One of the institutions most affected by this change process is libraries. Increasing use of the internet with the development of technology is an important tool used to access all kinds of information. It has become important for researchers to be able to access information independently of time and place. The innovations brought by Web 2.0 technologies have also caused the expectations of researchers from the library to change and increase. Dynamic libraries based on access have begun to replace traditional libraries. Libraries benefit from technological developments in order to keep the ever-increasing information under control, to provide better service to users, and to do their work accurately and quickly. In this study, the effects of digital transformation in libraries and developments in information technologies on libraries will be evaluated, and the concept of digital library will be explained. Information researhing behaviors of academicians working at Necmettin Erbakan University and their expectations from the library will be examined. Interview, one of the qualitative data collection methods, was used to collect data in the study. Face-to-face interviews were conducted with 19 academicians working in different units at Necmettin Erbakan University.“Content analysis”was used for the analysis of the data, and the data were classified in accordance with the main purpose of the research and content analysis, coded using Maxqda 18 and data analysis was carried out. Academic staff use the internet mostly for academic purposes and prefer the internet primarily in accessing information. In the research, it has been seen that the positive aspects of digitized libraries are more than the negative aspects. One of the positive aspects of digitized libraries is ease of access. Academic staff generally stated that the library met their expectations. What users expect most from the library is ease of access. Libraries should plan how they can serve to meet the expectations of this user group, based on the profile that has emerged and taking into account the characteristics of academicians, and exhibit a user-centered understanding.