Batı mitolojisi imgelerinin çağdaş Türk resmine etkisi
The Western mythology images and their impact on Turkish painting
- Tez No: 763885
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mitolojik hikâyelerin binlerce yıldır toplumların yaşayış biçimi içerisinde varlık gösterdiği bilinmektedir. Bu mitolojik hikâyelerden özellikle Batı mitolojisi hikâyelerinin, Batı anlayışına dönük Türk resim sanatında sıklıkla kullanıldığı dikkati çekmektedir. Bu nedenle, Batı mitolojisi imgelerinin çağdaş Türk resim sanatındaki varlığını sorgulamak ve 1950 sonrası çağdaş Türk resminde Batı mitolojisi imgelerini eserlerinde yorumlayan sanatçıları tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılan tez çalışmasında elde edilen veriler dört bölüm halinde sunulmaktadır. Araştırmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde araştırmanın problem durumu, araştırmanın amacı, sınırlılığı, önemi ve yöntemi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde mitolojinin tanımı paralelinde mitolojinin resim sanatına yansımaları örneklendirilmektedir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, resimlerinde Batı Mitolojisi hikâyelerini yorumladığı gözlenen Can Göknil, Nuri Abaç, Erol Deneç, Önder Aydın, İbrahim Balaban, Ahmet Özol, Berna Türemen, Türkan Sılay Rador'un eserleri analiz edilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde Nazlı Esra Ağbaba Çelik'in konu ile ilgili sanatsal uygulama çalışmaları ve açıklamaları yer almaktadır. Sonuç olarak, incelenen sanatçı resimlerinde Afrodit, Apollon, Klitie, Zeus, Odysseus ve Pegasus'un aralarında yer aldığı Batı Mitolojisi hikâyelerinden imgelerin çağdaş Türk resminde yer aldığı tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmanın bilim sanat literatürüne katkı sağlamak açısından önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that mythological stories have existed in the daily lives of societies for thousands of years. It is noteworthy that among these mythological stories, especially Western mythology stories, are frequently used in Turkish painting art, which is oriented towards Western understanding. For this reason, it aims to question the existence of Western mythology images in contemporary Turkish painting and to identify the artists who interpreted Western mythology images in contemporary Turkish painting after 1950. In order to achieve this aim, the data obtained in the thesis study using qualitative research methods is presented in four parts. The first part of the study, which is the introduction section, contains information about the problem situation of the research, its purpose, limitation, importance, and method. Additionally, in the second part of the research, in parallel with the definition of mythology, the reflections of mythology on the art of painting are exemplified. Furthermore, the works of Can Göknil, Nuri Abaç, Erol Deneç, Önder Aydn, İbrahim Balaban, Ahmet zol, Berna Türemen, and Türkan Sılay Rador, who were observed to interpret Western Mythology stories in their paintings, were analyzed in the third part of the research. Lastly, in the fourth section of the research, Nazlı Esra Ağbaba Çelik's artistic practice studies and explanations on the subject are included. As a result of the study, it has been determined that images from Western mythology stories, including Aphrodite, Apollon, Klitie, Zeus, Odysseus, and Pegasus, are included in contemporary Turkish painting. It is thought that this study is important in terms of contributing to the science and art literature.