Ortaokul matematik öğretmenlerinin teknopedagojik eğitim yeterliklerinin incelenmesi
Examination of technopedagogical educational qualifications of secondary school mathematics teachers
  1. Tez No: 763916
  2. Yazar: MEHMET MOLLAAHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin teknopedagojik eğitim yeterliklerini incelemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Manisa ilinde bir devlet okulunda görev yapmakta olan 3 matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışması deseninde tasarlanan araştırmada, katılımcı öğretmenlerin 7. sınıf çokgenler konusu öğretim sürecinde teknopedagojik eğitim yeterliklerini tespit etmek amacıyla gözlem tekniği kullanılmıştır. Gözlem verilerini desteklemek ve öğretmenlerin teknolojiye bakış açılarını tespit etmek için yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan görüşme formu araştırmacı tarafından geliştirilmiş, uzman görüşü ve pilot çalışma ile son şeklini almıştır. Gözlem formu ise Yurdakul vd. (2014) tarafından geliştirilmiş olan“Teknopedagojik Eğitim Yeterlikleri”ölçeğinin düzenlemesi ile oluşturulmuştur. Araştırmanın pilot çalışma süreci 2020-2021 eğitim öğretim yılında Manisa ilinde bulunan devlet okulunda görev yapmakta olan farklı 2 matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Pilot çalışma sürecinde katılımcı öğretmenler ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve sınıf içi gözlemler yapılmıştır. Pilot çalışma neticesinde pilot çalışmada kullanılan görüşme formu (EK-3) üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcı öğretmenlerin teknolojiyi öğretim sürecine temel düzeyde entegre edebildikleri, teknolojiyi dinamik yapısına uygun olarak aktif katılıma dayalı, etkin ve verimli kullanamadıkları tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonucun sebepleri olarak katılımcı öğretmenlerin yükseköğretim kurumlarında aldıkları eğitimin ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yetersizliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the technopedogogical sufficiency of secondary school math teachers. The research was carried out with three different mathematics teachers working in a public school in Manisa in the 2021-2022 academic year. It was designed in a case study pattern, one of the qualitative research methods. The observation technique was used to determine the techno pedagogical education sufficiencies of the participating teachers in the 7th grade polygons teaching process. Structured and unstructured interviews were used to support the observation data and to identify teachers' perspectives on technology. The interview form was developed by the researcher. And took its final form with expert opinion and pilot study. The observation form used in the research was prepared by Yurdakul et al. (2014) developed by the“Technopedagogical Education Competencies”scale. The pilot study process of the research was carried out with two different mathematics teachers working at a public school in Manisa in the 2020-2021 academic year. Throughout the pilot study, interviews and classroom observations were made with the participating teachers. As a result of the pilot study, alterations were made on the interview form (Appendix-3) used in the pilot study. Data acquired in the research was analyzed by using content analysis and descriptive analysis methods of the qualitative analysis technique. As a result of the research, participating teachers could integrate the technology to the teaching process at a fundamental level however, they could not use the technology actively, effectively, and productively in accordance with its dynamic structure. Insufficient higher education and inadequate in-service training activities of the teachers are showed as the reasons of the research result.