Development of a climate risk assessment method for the provinces of turkiye
Türkiye illeri için iklim riski değerlendirme yöntemi geliştirilmesi
- Tez No: 763917
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
İklim değişikliği, zarar görebilir sistemleri orantısız bir şekilde tehdit etmekte ve mevcut riskleri arttırmaktadır. İklim değişikliğinin artan etkileri göz önüne alındığında, iklimle ilgili risklerin değerlendirilmesi ve zarar görebilirliğin belirlenmesi, iklim değişikliğini ele almak için hayati önem kazanmıştır. Bu tez, acil hale gelen iklim sorunlarına yanıt vermek için ulusal ölçekte il düzeyinde bir iklim riski ve zarar görebilirlik değerlendirmesi yaparak illerin iklim riski ve zarar görebilirlik düzeylerini incelemeyi ve ana akım mekânsal planların ilgili risk ve zarar görebilirlik düzeylerini ne ölçüde ele aldığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma iklim değişikliğine uyum konusunda Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) riski tehlike, maruziyet ve zarar görebilirliğin bir fonksiyonu olarak kavramsallaştıran mevcut risk temelli çerçevesini benimseyerek Türkiye'de NUTS-3 bölgesi olarak da bilinen 81 ilin iklim risklerini ve zarar görebilirliklerini değerlendirmektedir. İkincil veriler SPSS ve ArcGIS yazılımları aracılığıyla istatistiksel ve mekânsal analizlerde kullanılmıştır. Sıcak hava dalgası, kuraklık, orman yangını ve sel riskleri ve belirleyicileri için kompozit endeksler geliştirilmiştir. Bulgulara göre en yüksek iklim riski kuzeyde Amasya ve Tokat'ta, güneyde Mersin ve Kahramanmaraş'ta, iç kesimde Kayseri'de, Türkiye'nin doğusunda ise Muş ve Ağrı'da hakim olmakla birlikte, genel iklim riski değerlendirmesi illerin %36'sının yüksek veya çok yüksek iklim seviyelerinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, iklim politikası üretme süreçleri ve mekânsal planlama arasında bir entegrasyon sorunu bulunmakta ve bu durum Türkiye'deki farklı ölçeklerde geliştirilen ana akım mekânsal planlama sisteminin iklim risklerini ve zarar görebilirliği ele alamamasına neden olmaktadır. İklim risklerine karşı zarar görebilir illeri ortaya koyan bu değerlendirmenin, iklim politikası oluşturma ve mekânsal planlama arasında gerekli bağlantıların kurulması, mekânsal planlama ile ilgili müdahale noktalarının ve öncelikli faaliyetlerin belirlenmesi ve politika önceliklendirmesi ve kaynak tahsisine girdi sağlanması için araçsal olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is disproportionately threatening vulnerable systems and amplifying existing risks. Considering the increasing impacts of climate change, assessing climate-related risks and identifying respective critical vulnerabilities have gained vital importance in addressing climate change. This thesis aims at examining the climate risk and vulnerability levels of provinces by conducting a climate risk and vulnerability assessment at the national scale provincial level to respond to the immediate climate challenges, as well as understanding to what extent mainstream spatial plans address the corresponding risk and vulnerability profiles. This research assesses climate risks and vulnerabilities of 81 provinces, also known as NUTS 3 regions in Turkey, by adopting the current risk-based framework of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) which conceptualizes risk as a function of hazard, exposure, and vulnerability. Secondary data are used in the statistical and spatial analyses via SPSS and ArcGIS software. Composite indexes are developed for heat wave, drought, forest fire, and flood risks and their determinants. According to the findings, although the highest climate risk prevails in Amasya and Tokat in the north, Mersin, Kahramanmaraş, in the south, Kayseri in the inner part, and Muş and Ağrı in the east part of Turkey, the overall climate risk assessment show that 36% of provinces are of high or very high levels of climate risk. Moreover, there is a lack of integration between climate policy-making and spatial planning in terms of addressing climate risks and vulnerabilities which results in mainstream spatial planning system at different scales could not address climate risks and vulnerabilities in Turkey. By determining particularly vulnerable provinces to climate risks, this assessment is considered to be instrumental for establishing the necessary linkages between climate policy-making and spatial planning, identifying the points of intervention and priority activities relevant for spatial planning, and giving input to policy prioritization and resource allocation.