Türkiye'de kamusal finansman aracı olarak iç borçlanma
As a public finance instrument in Turkey domestic borrowing
- Tez No: 763918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT SAVSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Devletler kamusal finansman ihtiyacını bütçe gelirlerinden karşılayamadığı zaman alternatif olarak borçlanma yöntemine başvurmaktadırlar. Borçlanma ise genel anlamda iç ve dış borçlanma diye ikiye ayrılmaktadır. Bütçe açıkları ya da stratejik yatırımlar gibi kamusal finansman ihtiyaçları için finansman kaynağının dış borçlanmadan karşılanamadığı ya da dış borçlanma tercihinin ülkeye sağlayacağı katkı açısından stratejik bulunmadığı zamanlarda iç borçlanma tercih edilmektedir. Bu yüzden Türkiye'de kamusal finansman aracı olarak kullanılan iç borçlanma devlet açısından çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle son yıllarda artan kur artışları nedeni ile Türkiye'de iç borçlanma tercihi borçlanma maliyeti açısından daha çok tercih edilmiştir. İç borçlanma bütçe açığını kapatmak için maliye politikası çerçevesinde ya da para politikası çerçevesinde de tercih edilmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de kamusal finansman aracı olarak kullanılan iç borçlanmanın nedenleri ile kamusal borçlanmanın kavramı ve kapsamı, kamusal borçlanmanın sınıflandırılması, kamusal borçlanmanın kaynakları, kamusal borçlanma politikalarına ilişkin teorik yaklaşımlar ve kamusal finansman yöntemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'de kamusal finansman aracı olarak kullanılan iç borçlanmanın 1980 yılından günümüze kadar dönemler itibari ile gelişimi incelenerek kamusal iç borçlanmanın yönetimi ve hedefleri, Türkiye'de iç borçlanma yöntemleri ve iç borçlanma araçları ile ampirik çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de kamusal finansman aracı olarak kullanılan iç borçlanmanın ekonomik etkileri üzerine bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When states cannot meet their public financing needs from budget revenues, they resort to borrowing as an alternative. Borrowing is generally divided into two domestic and foreign borrowing. Domestic borrowing is preferred when the financing source for public financing needs such as budget deficits or strategic investments cannot be met from external borrowing or when the choice of foreign borrowing is not strategic in terms of its contribution to the country. Therefore, domestic borrowing, used as a public financing instrument in Turkey, is significant for the state. In particular, due to the increasing exchange rate increases in recent years, domestic borrowing in Turkey has been preferred more in terms of borrowing costs. Domestic borrowing is also preferred within the fiscal or monetary policy framework of the budget deficit. In the first part of the study, the reasons for domestic borrowing used as a public finance instrument in Turkey, the concept and scope of public borrowing, the classification of public borrowing, sources of public borrowing, theoretical approaches to public borrowing policies, and public financing methods are mentioned. In the second part, the development of domestic borrowing, which has been used as a public financing instrument in Turkey from 1980 to the present, is examined, and the management and targets of public domestic borrowing, domestic borrowing methods in Turkey, domestic borrowing instruments, and empirical studies are discussed. In the third part, an analysis has been made of the economic effects of domestic borrowing, which is used as a public financing instrument in Turkey.