Pediatrik elektif cerrahilerde videolaringoskopi ile direk laringoskopinin karşılaştırılması
Comparison of videolaringoscopy and direct laringoscopy in pediatric elective surgery
  1. Tez No: 763930
  2. Yazar: TUNCER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE PİRBUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda zor havayolu olması beklenmeyen 10-40 kg arası pediatrik elektif cerrahilerde videolaringoskopinin direk laringoskopiye göre entübasyon süresi, anteriorlaringeal bası, entübasyon girişim sayısı ve hemodinamik değişiklikler açısından avantajlı olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Çalışmaya genel anestezi altında operasyon planlanan 0-18 yaş arası ASA I-II-III risk skoruna sahip 100 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, VKİ(vücut kitle indeksi), Mallampati skoru, ASA skoru, cerrahi tipi kaydedildi. Hastalarrandomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrıldı. 50 hasta video laringoskopi ile 50 hasta ise direk laringoskopi ile entübe edildi. Hastaların entübe edilmeden önce ve sonra nabız sayıları, sistolik kan basınçları(SAB), diyastolik kan basınçları(DAB), ortalama kan basınçları(OAB), SPO2 değerleri kaydedildi. Hastalarda entübasyon süresi, anteriorlaringeal bası, entübasyon girişim sayısı, ilk denemede entübasyon başarısı, entübasyon başarısı, komplikasyonlar ve CormackLehanne skoru bakıldı. Videolaringoskopi grubundaki hastaların entübasyon süreleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek, anteriorlaringealbasıihtiyacı ve ilk denemedeki entübasyon başarı oranı ise istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Grup içi değerlendirmede her iki grupta da nabız, SAB, DAB ve OAB entübasyon sonrasında entübasyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu ancak SPO2 değerinde anlamlı fark görülmedi. Gruplar arası değerlendirmede ise videolaringoskopi grubunda direk laringoskopi grubuna göre nabız değişimi, DAB değişimi ve OAB değişimi istatistiksel olarak anlamlı yüksekti ancak SAB ve SPO2 değişiminde anlamlı fark görülemedi. Sonuç olarak pediatrik hastalarda videolaringoskopide daha az anteriorlaringeal basıya ihtiyaç duyulurken entübasyon için daha fazla süre ve girişim sayısı gerekmektedir. Normal havayoluna sahip pediatrik vakalarda videolaringoskopinin bir avantaj sağlamadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to demonstrate whether videoryngoscopy is advantageous compared to direct laryngoscopy in terms of intubation time, anterior laryngeal compression, number of intubation attempts and hemodynamic changes in pediatric elective surgeries weighing 10-40 kg, which are not expected to have a difficult airway. 100 patients between 0-18 years who were planned to be operated under general anesthesia and having ASA I-II-III risk score were included in the study.Patients' age, gender, height, weight, BMI (body mass index), Mallampati score, ASA score, and type of surgery were recorded.The patients were divided into two groups by randomization method. 50 patients were intubated by video laryngoscopy and 50 patients by direct laryngoscopy. Heart rate, systolic blood pressure (SAB), diastolic blood pressure (DAB), mean blood pressure (MAP), SPO2 values were recorded before and after intubating the patients. Intubation time, anterior laryngeal compression, number of intubation attempts, intubation success at first attempt, intubation success, complications and Cormack Lehanne score were measured in patients. In tubation times of the patients in the videolaryngoscopy group were found to be statistically significantly higher whereas the need for anterior laryngeal compression and the intubation success rate at the first attempt were statistically significantly lower. In the intragroup evaluation, pulse, SAB, DAB and AOB were found to be statistically significantly higher after intubation than before intubation in both groups, but there was no significant difference in SPO2 value. In the evaluation between the groups, pulse change, DAB change and AOB change were statistically higher in the videolaryngoscopy group compared to the direct laryngoscopy group, but no significant difference was observed in the change in SAB and SPO2. In conclusion, while less anterior laryngeal compression is needed in videolaringoscopy in pediatric patients, more time and number of attempts are required for intubation. It has been shown that videoryngoscopy does not provide an advantage in pediatric cases with normal airway.