Leaf micromorphology of the family Plumbaginaceae in Turkey
Türkiye'deki Plumbaginaceae ailesinin yaprak mikromorfolojisi
- Tez No: 763946
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye, Plumbaginaceae familyasına ait türlerin en çok yayılış gösterdiği bölgede yer almakta ve önemli endemik türlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'den toplanan Plumbaginaceae familyasına ait türlerin yaprak mikromorfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin dört bir yanından farklı araştırmacılar tarafından toplanan 9 Limonium, 3 Acantholimon, 2 Armeria ve 1 Plumbago türüne ait kurutulmuş yaprak örneklerinin yüzey mikromorfolojisi, Bitki Sistematiği Laboratuvarı, Biyolojik Bilimler Bölümü, Ortadoğu Teknik Ankara Üniversitesi Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Stoma boyutları ve yoğunluğu, trikom boyutları ve yoğunluğu verileri toplandı.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the region where the species belonging to the Plumbaginaceae family mostly spread and it also hosts important endemic species. This study aimed to carry out the leaf micromorphological characteristics of the species belonging to the Plumbaginaceae family collected from Turkey. In this study, the surface micromorphology of the dried leaf samples of 9 Limonium, 3 Acantholimon, 2 Armeria and 1 Plumbago species were collected by different researchers from all over Turkey and kept at the Plant Systematics Laboratory, Department of Biological Sciences, Middle East Technical University, Ankara were examined by using Scanning Electron Microscope. The data of stoma sizes and density, trichome sizes and density were collected.