Solunum kas kuvveti ile aerobik kapasiteyi etkileyen seçilmiş bazı değişkenlerin ilişkisi
Relationship between respiratory muscle strength and some selected variables affecting aerobic capacity
- Tez No: 763949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, solunum kas kuvveti ile zirve oksijen tüketimi (VO2zirve), koşu ekonomisi ve solunum fonksiyon testi sonuçları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 30 öğrenci (8 kadın ve 22 erkek) (yaş=21.83±2.09yıl) gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Katılımcılara antropometrik ölçümler, dinlenimde kalp atım hızı ve oksijen saturasyon ölçümü, solunum kas kuvveti ölçümü (S-index), solunum fonksiyon testleri, VO2zirve ve koşu ekonomisi testleri uygulanmıştır. Solunum fonksiyon testleri spirometre ile, solunum kas kuvveti Powerbreathe K5 cihazı ile, VO2zirve ve koşu ekonomisi testleri ergospirometre sistemi gaz analizörü ile ölçülmüştür. VO2zirve testi, koşu bandında %1 sabit eğimde, 6 km/h hızda, 5 dk ısınma ile başlamıştır. Ardından ara vermeden 8 km/h hızda test protokolü başlamış ve her 2 dakikada 1 km/h hız artırılarak katılımcı tükenene kadar teste devam edilmiştir. Testin son 2 dakikadaki 30 saniyelik oksijen tüketim ortalamaları üzerinden VO2zirve hesaplanmıştır. Koşu ekonomisi, VO2zirve değerinin %70 ve %80 şiddetlerinde sabit hızda 6 dakikalık uygulanan koşu bandı testleri ile ölçülmüştür. Ölçülen değişkenler ile solunum kas kuvveti arasındaki ilişki, normal dağılım gösteren değişkenler için Pearson; normal dağılım göstermeyen değişkenler için Spearman korelasyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between respiratory muscle strength and peak oxygen consumption (VO2peak), running economy, and pulmonary function test results. A total of 30 students (8 female and 22 male) (age=21.83±2.09) from Ankara University Faculty of Sport Sciences participated voluntarily in the study. Anthropometric measurements, heart rate and oxygen saturation measurements at rest, respiratory muscle strength (S-index), respiratory function, VO2peak and running economy tests were applied to the participants. Pulmonary function tests were measured with a spirometer, respiratory muscle strength was measured with the Powerbreathe K5 device, VO2peak and running economy tests were measured with an ergospirometry system. The VO2peak test started with a 5 min warm-up on the treadmill at a 1% constant incline at 6 km/h speed. Then, the test protocol was started at 8 km/h speed without a break and continued by increasing the speed by 1 km/h every 2 minutes until the participant was exhausted. VO2peak was calculated over the 30-second averages of oxygen consumption in the last 2 minutes of the test. Running economy was measured by treadmill tests applied for 6 minutes at constant speed at 70% and 80% of VO2peak. The relationship between measured variables and respiratory muscle strength was tested with Pearson correlation analysis for normally distributed variables and with Spearman correlation analysis for non-normally distributed variables.