Beyaz çürükçül mantar Phanerochaete chrysosporium ile sulu çözeltiden Herbisit Dikuat Dibromür'ün biyoıslahı
Bioremediation of Herbicide Diquat Dibromide from aqueous solution with white rot fungus phanerochaete chrysosporium
- Tez No: 763970
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN YILDIRIM, DOÇ. DR. GÖKHAN ÖNDER ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pestisitler toksik ve biyosidal maddeler olup çevre açısından önemli bir kirleticidir. Pestisitlerin kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanımı ile depolanmaları, bertaraf edilmeleri esnasında yapılan yanlışlıklar çevre kirliliğine yol açmaktadır. Düşük konsantrasyonlarda bile uygulama alanlarından taşınabilir ve toprak hava, su ortamlarına geçerek ciddi çevre sorunlarına neden olabilmektedirler. Çalışmada sulu çözeltiden yabancı ve istenmeyen otlarla mücadelede kullanılan bir pestisit türü olan dikuat dibromür (DD) herbisitinin biyoıslahı (biyoiyileştirme) ve iyileştirme sonrası ortamın toksisitesi araştırılmıştır. Dikuat dibromürün biyoıslahı için bir beyaz çürükçül mantar türü olan Phanerochaete chrysosporium fungusu kullanılmıştır. 10, 20 ve 50 ppm konsantrasyonlarda hazırlanan ortamlardan 1, 3, 5 ve 7 günlük sürelerde örnekler alınmış, bu ortamlarda kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam organik karbon ve mortalite değerleri incelenmiştir. Mortalite deneyinde su ortamında her türlü kimyasal değişime duyarlı olan Daphnia magna indikatör canlısı kullanılmıştır. Mortalite deneyinde 24, 48 ve 72 saatlik sürelerde D. magna bireylerinin hazırlanan deney ortamlarındaki ölüm oranları incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda P. chrysosporium fungusunun sulu çözeltilerden dikuat dibromürün biyoiyileştirmesinde etkili olduğu ve giderim sonrası uygulanan toksisite deneyinde P. chrysosporium'un herbisit dikuat dibromürü daha toksik ürünlere çevirmeden verimli bir şekilde iyileştirilebildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Pesticides are toxic and biocidal substances and are an important pollutant in terms of the environment. Uncontrolled and excessive use of pesticides, their storage, mistakes made during their disposal lead to environmental pollution. Even at low concentrations, they can be transported from application areas and can cause serious environmental problems by passing into soil air and water environments. In the study, the bio-treatment of dicuate dibromide (DD) herbicide, which is a type of pesticide used to combat foreign and unwanted weeds from aqueous solution, and after remediation the toxicity of the media was investigated. The Phanerochaete chrysosporium fungus, a white rot fungus species, was used for the bio-treatment of diquat dibromide. samples were taken from medias prepared at concentrations of 10, 20 and 50 ppm for periods of 1, 3, 5 and 7 days, chemical oxygen demand, total organic carbon and mortality values were examined in these medias. In the mortality experiment, Daphnia magna indicator creature, which is sensitive to all kinds of chemical changes in the aquatic environment, was used. In the mortality experiment, mortality rates of D.magna individuals in prepared experimental medias were examined at 24, 48 and 72 hour periods. As a result of the study, it was observed that the fungus P. chrysosporium was effective in the bioremediation of diquate dibromide from aqueous solutions and in the toxicity experiment applied after removal, P. chrysosporium could treat efficiently without turning the herbicide diquat dibromide into more toxic products.