Erken lohusalık döneminde eş desteğinin anne sütü üzerine etkisi
The effect of spousal support on breast milk in the EARLY puerperium period
- Tez No: 763968
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Anne sütünün anneye ve bebeğe yararları konusunda hala birçok çalışma yürütülmekte, anne sütünün önemi her gün yeni bir boyut kazanmaktadır. Anneye en yakın kişi olan babanın bu konuda etkisi olduğu literatürdeki birçok çalışma ile desteklenmiştir. Literatürde algılanan eş desteğinin genellikle emzirme öz yeterliliği üzerine etkisi incelenmiş, süt miktarına ve süt algısına etkisini direk inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Sunulan çalışmada annenin algıladığı eş desteğinin süt miktarına ve annenin süt algısına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Yenidoğan Polikliniği'ne 1 Şubat 2022- 29 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran erken lohusalık dönemindeki emziren kadınlar ile yapılan kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Katılımcılara araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgi formu, Bebeğin Aldığı Anne Sütü Miktarını Puanlama Sistemi (İMDAT), Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteğini Belirlemeye Yönelik Ölçek Formu (ELSKAEDÖ), Yetersiz Süt Algısı Ölçeğini (YSAÖ) içeren anket formu yüz yüze uygulandı. Elde edilen veriler değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Many studies are still being conducted on the benefits of breast milk for the mother and the baby, and the importance of breast milk gains a new dimension every day. It has been supported by many studies in the literature that the father, who is the closest person to the mother, has an effect on this issue. In the present study, it was aimed to investigate the effect of the mother's perceived spousal support on the amount of milk and the mother's milk perception. In the literature, the effect of perceived spousal support on breastfeeding self-efficacy has been examined, but no study has been found that directly examines the effect of milk quantity and milk perception. Materials and Methods: This study is a cross-sectional and descriptive study conducted with lactating women in the early puerperium who applied to Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Neonatal Outpatient Clinic between February 1, 2022 and April 29, 2022. The sociodemographic information form created by the researchers, the Scoring System for the Baby's Breast Milk Amount, the Scale Form for Determining the Spousal Support Perceived by Women in the Early Postpartum Process, the Insufficient Milk Perception Scale were applied face-to-face to the participants. While evaluating the obtained data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program was used for statistical analysis.