4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde toplam kalite yönetim sisteminin uygulanabilirliği- Antalya örneği
Applicability of total quality management system in 4 and 5 star accommodation business-the case of Antalya
  1. Tez No: 763990
  2. Yazar: MERVE MAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı turizm alanı ile ilgili, yaşadığım bölgedeki çalışmalara katkı sağlaması adına Toplam Kalite Yönetimi Programlarının Antalya'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerdeki uygulama düzeyleri seçilmiştir. Böylelikle elde edilen veriler ile hem sektör uygulayıcılarına hem de literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu tez çalışması nitel araştırma yöntemlerini içerirken, amaca yönelik örneklem metodu kullanılmıştır. Araştırma, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne verilen dilekçe sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığından Belgeli toplamda 600 olan 4 ve 5 yıldızlı Konaklama Tesislerinin listesine ulaşılarak 2021 Eylül- 2022 Ocak tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Ancak evren çok geniş olduğundan zamandan ve araştırma maliyetinden tasarrufta bulunmak için ayrıca bu tarihlerde yaşanılan Covid-19 döneminden dolayı sağlık tedbirleri nedeni ile çalışma elektronik ortamda gerçekleşmiş ve örnekleme gidilmiştir. Bu kapsam da 41 adet 4 Yıldız ve 199 adet 5 Yıldızlı olmak üzere toplamda 240 konaklama işletmesi araştırmaya katılım sağlamıştır. Araştırmanın katılımcıları işletmelerin genel müdür, genel müdür yardımcıları, insan kaynakları müdürü, satış ve pazarlama müdürü, kalite müdürü ve ön büro müdürleri olmuştur. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SAS 9.4 programı kullanılmıştır. Çalışmanın tamamında anlamlılık düzeyi olarak 0.05 değeri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to contribute to the studies in the field of tourism and the application levels of Total Quality Management Programs in 4 and 5 star hotels in Antalya were selected. Thus, it is aimed to contribute to both the sector practitioners and the literature with the data obtained. While this thesis study includes qualitative research methods, purposive sampling method was used. The research was carried out between September 2021 and January 2022 by reaching the list of 600 4 and 5 star Accommodation Facilities, certified by the Ministry of Culture and Tourism, as a result of the petition given to the Antalya Provincial Directorate of Culture and Tourism. However, since the universe is very large, in order to save time and research costs, the study was carried out in electronic environment and sampling was carried out due to health measures due to the Covid-19 period experienced on these dates. In this context, a total of 240 accommodation establishments, 41 of which are 4-Star and 199 of which are 5-Star, participated in the research. The participants of the research were the general manager, assistant general managers, human resources manager, sales and marketing manager, quality manager and front office managers of the enterprises. The SAS 9.4 program was used for the statistical analysis of the data obtained in the study. A value of 0.05 was accepted as the level of significance in the entire study.