Resimde fantastik imgelerin illüstrasyon ve kitsch bağlamında incelenmesi
The analysis of fantastic images in painting within the context of illustration and kitsch
- Tez No: 884032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL CENK BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, resim sanatında fantastik imgenin kullanımını, hem illüstrasyon hem de kitsch bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Fantastik öğeler, sanatçının hayal gücünün sınırlarını zorlayarak, gerçeküstü dünyalara kapı açmaktadır. Bu çalışmada, fantastik imgelerin tarihsel kökenleri, estetik değerleri ve sanatsal ifadenin çeşitlenmesindeki rolü ele alınacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, fantastik imgenin sanat tarihindeki yeri ve gelişimi araştırılmıştır. Ortaçağ'dan postmodern döneme kadar uzanan bu süreçte, sanatçıların değişen toplumsal, kültürel ve teknolojik koşullardan nasıl etkilendiği incelenmiştir. Özellikle Rönesans, Barok ve Romantizm dönemlerindeki örnekler üzerinden fantastik imgenin dönüşümü analiz edilmiştir. İkinci bölümde, illüstrasyon sanatındaki fantastik imgeler mercek altına alınmıştır. Kitap, dergi ve dijital medyada geniş yer bulan fantastik illüstrasyonların, anlatı ve görsel iletişimdeki rolü tartışılmıştır. Bu bağlamda, tanınmış illüstratörlerin eserleri incelenmiş ve fantastik öğelerin hikaye anlatımındaki işlevselliği üzerinde durulmuştur. kitsch kavramı ve fantastik imgenin popüler kültürdeki yeri ele alınmıştır. Kitsch'in estetik ve sanatsal değeri üzerindeki tartışmalar yanı sıra, fantastik temaların nasıl bir ticaret aracı haline geldiği ve geniş kitlelerce nasıl benimsendiği araştırılmıştır. Aynı zamanda kitsch eleştirisinin, sanat dünyasında nasıl bir yer edindiği ve bu eleştirilerin estetik bakış açısını nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bazı önemli yapıtlar ve sanatçılar üzerinden fantastik imge, illüstrasyon ve kitsch bağlamında incelenmiştir. Dördüncü bölümde, proje çalışmaları üzerinden konu anlatılmaktadır. Sonuç bölümünde ise, fantastik imgenin illüstrasyon ve kitsch bağlamlarında değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan bulgular anlatılmış ve bu imgelerin sanat dünyasındaki devamlılığına dair öngörülerde bulunulmuştur. Fantastik imgelerin, sanatçılar ve izleyiciler üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri de tartışılmıştır. Bu çalışma, resim sanatında fantastik imgenin yerini daha iyi anlamak ve bu alandaki estetik değerlerin nasıl değiştiğini görebilmek amacıyla önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the use of the fantastic image in visual art, in both the contexts of illustration and kitsch. By pushing the boundaries of the artist's imagination, fantastic elements open doors to surreal worlds. This study will address the historical origins, aesthetic values, and the role of fantastic images in diversifying artistic expression. In the first part of the study, the place and development of the fantastic image in art history have been researched. This process, extending from the Middle Ages to the postmodern era, examines how artists were influenced by changing social, cultural, and technological conditions. The transformation of the fantastic image has been analyzed, particularly through examples from the Renaissance, Baroque, and Romanticism periods. In the second part, the fantastic images in the art of illustration have been scrutinized. The role of fantastic illustrations, which have a significant presence in books, magazines, and digital media, in narrative and visual communication has been discussed. In this context, the works of renowned illustrators have been examined, focusing on the functionality of fantastic elements in storytelling. The concept of kitsch and the place of the fantastic image in popular culture have also been addressed. Alongside discussions on the aesthetic and artistic value of kitsch, the study investigates how fantastic themes have become a commercial tool and how they have been embraced by large audiences. Additionally, the study examines how kitsch criticism has established itself in the art world and how these criticisms have shaped aesthetic perspectives. In the third part, the fantastic image has been examined in the context of illustration and kitsch through some important works and artists. In the fourth part, the topic is explained through project works. In the conclusion section, the findings resulting from the evaluation of the fantastic image in the contexts of illustration and kitsch are presented, and predictions about the continuity of these images in the art world are made. The psychological and sociological effects of fantastic images on artists and viewers are also discussed. The study will be an important resource for better understanding the place of the fantastic image in visual art and for observing how the aesthetic values in this field have changed.