AB ekonomisinin dönüşümü; Brexit süreci
Transformation of the EU economy: Bhe brexit process
  1. Tez No: 764017
  2. Yazar: MUSTAFA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Brexit,“Britain”ve“Exit”kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan ve Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği entegrasyonundan ayrılışını ifade eden yeni bir kavramdır. AB entegrasyonunda ilk kez bir üye ülkenin ayrılması ile gerçekleşen Brexit'in ortaya çıkışında başta AB anayasası düşüncesi nedeniyle politik, göçmen krizi nedeniyle sosyal birçok farklı neden bulunmaktadır. Bu politik ve sosyal nedenler çalışmada kısaca açıklanacaktır. Ancak bu çalışma, alanı itibariyle bu ayrılığın iktisadi yönlerinin ortaya konulacağı ve değerlendirileceği bir çalışma olacaktır. Bu çalışmanın amacı, Brexit'in Birleşik Krallık açısından ekonomik nedenlerinin incelenmesi ve bu inceleme neticesinde geçmiş verilere dayanarak Avrupa Birliği'nde oluşabilecek yeni ekonomik konjönktüre dair bir öngörü oluşturabilmektir.
Özet (Çeviri)
Brexit is a new concept created by combining the words“Britain”and“Exit”and expresses the departure of the United Kingdom from the European Union integration. There are many different reasons for the emergence of Brexit, which took place with the departure of a member country for the first time in EU integration, primarily political due to the idea of the EU constitution, and social due to the immigrant crisis. These political and social reasons will be briefly explained in the study. However, this study will be a study in which the economic aspects of this separation will be revealed and evaluated. The purpose of this study is to examine the economic reasons for Brexit in terms of the United Kingdom and to create a prediction about the new economic conjuncture that may occur in the European Union based on the past data as a result of this analysis.