The role of civil society organisations in supporting social welfare services in the Iraqi society
Irak toplumunda sosyal yardım hizmetlerinin desteklenmesinde sivil toplum kuruluşlarının rolü
  1. Tez No: 764035
  2. Yazar: DEMAN MOHAMMED BAYİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sivil toplum kuruluşları şu anda çoğu gelişmekte olan ülkede sosyal refah ve hizmet sunumunun başta gelen temsilcilerinden kabul edilmektedirler. Gerçekten de sivil toplum örgütleri günümüzde dünyanın bir çok yerinde çeşitli sosyal ve hizmet faaliyetleri yerine getirmekte ve toplumsal refahta önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma Irak'ın Erbil şehrinde yapılan nitel bir araştırmaya dayanmaktadır. Erbil bölgesinde farklı kamu hizmetlerinin ve sosyal yardımların sunulmasında bu kurumların rolü ve etkileri hakkında çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışanları ve bazı devlet görevlilerinin düşünce ve görüşlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Erbil'deki sivil toplum kuruluşları ve Federal Sosyal Refah Kurumu'ndan seçilen 25 katılımcı ile doğrudan görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma için veri analizi, betimsel nitel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Tüm transkriptler kodlandıktan sonra, tanımlanan kodlar konuşmalarda belirlenen temaları oluşturmak için kullanıldı. Nihai temalar sonuç bölümünde örnek verilerle sunulmuştur. Görüşmelerin niteliksel analizi araştırmacı tarafından yapılmış ve katılımcıların ifadelerinin atandığı kategorilerin, alt kategorilerin ve üst kategorilerin oluşturulmasını içermektedir. Görüşmelerde yedi yanıt ekseni rapor edilmiştir. Bu araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, araştırma probleminin ve sorularının açıklanması, araştırmanın önemi, araştırma hedefleri ve araştırmanın temel kavramlarını içeren giriş bölümünden oluşmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının özellikleri ve genel olarak Kuzey Irak toplumu bağlamında saha ve sosyal refah faaliyetleri ve araştırma konusu ile ilgili teorilerle daha önce yapılmış çalışmalar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın metodolojisi hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölüm araştırma verilerinin sunumu ve analizlerinden oluşmaktadır. Son bölümde ise çalışmanın sonuç ve önerilerine yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal yardım, Sivil toplum, Sivil toplum kuruluşları, Sosyal hizmet
Özet (Çeviri)
Civil society organizations are currently recognized as one of the primary agents of social welfare and service delivery in most developing countries. Non-governmental organizations indeed have participated in many social and service activities and have played an essential role in social welfare in many parts of the world. This research is based on qualitative research conducted in Erbil, Iraq, in 2022. It is aimed to analyze the thoughts and opinions of various non-governmental organizations' employees and some government officials about the role and effects of these institutions in the provision of different public services and social assistance in the Erbil region. Direct interviews were conducted with 25 participants selected from non-governmental organizations in Erbil and the Federal Social Welfare Institution. Data analysis for this study was carried out with the descriptive qualitative analysis method. After all, transcripts were coded, and the codes were used to generate the themes identified in the conversations. Finally, themes are presented with sample data in the conclusion section. Qualitative analysis of the interviews includes the creation of the categories, sub-categories, and super-categories to which the statements of the participants were assigned. Seven response axes were reported in the interviews. This research consists of three main parts: The first part consists of the introduction, which includes the explanation of the research problem and questions, the importance of the research, the research objectives, and the basic concepts of the research. The characteristics of non-governmental organizations and in the context of Northern Iraqi society in general, field and social welfare activities, and previous studies with theories related to the research subject were evaluated. In the second part, detailed information about the research methodology is presented. The third part consists of the presentation and analysis of the research data. The last section includes the results and recommendations of the study. KEYWORDS: Social welfare, Civil society, Civil society organizations, Social work.