Aktif tedavi alan kanser hastalarında COVİD-19 görülme sıklığı ve mortaliteye etkisi
COVID-19 incidence in cancer patients undergoing active therapy and impact on mortality
  1. Tez No: 764034
  2. Yazar: İREM ABDULHAYOĞLU ERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüsü-2'nin sebep olduğu koronavirüs hastalığı 2019 (Covid-19) tüm dünyayı etkileyerek kısa sürede pandemi olarak ilan edildi. Covid-19 asemptomatik hastalıktan, ciddi pnömoni hatta ölüme kadar ilerleyebilen farklı klinik tablolara neden olmaktadır. Hastalığın prognozunu etkileyen faktörler; ileri yaş, aşı durumu, komorbid hastalıklar ve immunsupresif tedaviler ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu komorbiditeler arasında kanser ve onkolojik tedaviler de yer almaktadır. Özellikle pandeminin başlarında kanser hastalığı ve aktif onkolojik tedaviler, Covid-19 prevalansı ve mortalitesi açısından yüksek riskli olarak kabul edildi. Ancak yapılan çalışmalarda net fikir birliği sağlanamamıştır. Çalışmamızdaki amaç aktif tedavi alan kanser hastalarında Covid-19 sıklığını, mortaliteye etkisini ve mortalite üzerinde etkisi olabilecek yaş, cinsiyet, metastaz durumu, Covid-19 aşı durumu ve tedavi çeşitlerini tespit etmektir. Materyal ve Metot: Retrospektif olarak yapılan çalışmamıza, pandemi döneminde (01 Nisan 2020- 31 Ekim 2021) Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümü kemoterapi ünitesine tedavi almak üzere başvuran 1369 kanser hastası dahil edildi. 1369 hastalanın yaş, cinsiyet, kanser türü, kanser evre (metastatik, metastatik olmayan) bilgilerine ulaşıldı. Covid-19 dışı sebepler ile ex olan hastaların verilerine ulaşılaması nedeni ile 924 hastada; Covid-19 aşı bilgileri, Covid-19 öyküsü olup olmaması, öyküsü var ise semptom durumu ( asemptomatik, semptomatik, yoğun bakım yatışı, ex), Covid-19 tanısına en yakın olan onkolojik tedavi alma tarihi ve hangi tedavi protokolünü aldığı verileri kaydedildi. Covid-19 sıklığı ve mortalitesi üzerinde etkisi olabilecek bu faktörler karşılaştırıldı. Bulgular: 1369 hastanın yaş ortalamasının 59,6 ve %50,7'sini kadınların oluşturduğu görülmüştür. En sık görülen 3 kanser türü sırası ile meme, akciğer ve kolorektal kanserdir. Hastaların %65,1'inde uzak metastaz mevcuttur ve %95'i kemoterapi tedavisi alırken %5'i immunoterapi tedavisi almaktaydı. Covid-19 verileri elde edilen 924 hastadan 317'sinde (%34,2) Covid-19 öyküsü vardı. Covid-19 pozitif hastaların %80'i yoğun bakım ihtiyacı olmadan semptomatik olarak geçirmişlerdi. 317 hastadan 33'ü (%10,4) ise Covid-19'a bağlı ex olmuştur. İleri yaş, cinsiyet, kanser türü, kanser evresi ve onkolojik tedavi çeşitleri ile Covid-19 sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Covid-19'a bağlı ex olan hastaların asemptomatik, semptomatik ve yoğun bakımı yatışı olan hastalara kıyasla yaşları daha yüksek bulunmuştur (p=0.031).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 is the cause of the coronavirus disease 2019 (Covid-19), which quickly spread throughout the entire xiorld and was called a pandemic. Covid-19 can produce a range of clinical symptoms, from asymptomatic illness to life-threatening pneumonia and death. Factors affecting the disease's prognosis include advanced age, vaccination status, other illnesses, and immunosuppressive medications. Cancer and oncological treatments are among these comorbidities. Cancer diseases and ongoing oncological therapies were considered high-risk in terms of Covid-19 prevalence and mortality, especially at the beginning of the pandemic. However, a clear consensus could not be achieved in the studies carried out. Our study's aim is to determine the prevalence of Covid-19, its impact on mortality, and the age, gender, metastatic status, vaccination status for Covid-19, as well as treatment modalities that may affect mortality in cancer patients undergoing active therapy. Materials and Methods: Our retrospective study comprised 1369 cancer patients who requested chemotherapy at the Bezmialem Vakıf University Hospital Medical Oncology Department from April 1, 2020, to October 31, 2021. 1369 patients' demographic data, including age, gender, cancer type, and stage (metastatic, nonmetastatic), were collected. In 924 patients, the Covid-19 vaccine information, whether a history of Covid-19 existed, the type of symptoms (asymptomatic, symptomatic, intensive care hospitalisation, ex), the date of receiving oncological treatment that was closest to the diagnosis of Covid-19, and the treatment protocol that was used were all recorded. These variables were evaluated as they could affect the rate and mortality of Covid-19. Results: 1369 patients were noted to have a mean age of 59.6 years, with 50.7% of them being women. Breast, lung, and colorectal cancer are the three most prevalent cancer kinds. 65.1% of the patients had distant metastases, and 95% were receiving chemotherapy while 5% were receiving immunotherapy. Of the 924 patients for whom Covid-19 data were obtained, 317 (34.2%) had a history of Covid-19. Covid-19 positive patients, such as 80%, had the disease symptomatically without the need for intensive care. Due to Covid-19, 33 (10.4%) of 317 patients died. There was no statistically significant difference between the prevalence of Covid-19 and advanced age, gender, cancer type, cancer stage, or oncological treatment types (p>0.05). Patients with ex from Covid-19 were found to be older than patients with asymptomatic, symptomatic, and intensive care unit hospitalisation (p=0.031).