Emevi Dönemi şarilerinden el-Kutâmî, Zu'r-Rumme, Kuseyyir Azze ve Buays el-Mucâşiî'nin şiirlerinde belağat sanatları (Teşbih, kinaye, istiare)
Poets of the Umayyed Era al-qutamş, tho al-Rummah, Kothaier Azzeh, and Boeith al-Mojasheay and the aestheic value in their poems (Tashbeh, kenaieh and esteareh)
  1. Tez No: 764074
  2. Yazar: YASEEN MHAIDI HAGLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Emeviler dönemi İslam devletinin ve özellikle Arap devletinin hayatıdır. (41 H / 661 AD) yılında başlayıp (MS 132 H / 749 AD) yılında sona ermiştir ve Emevi Halifeliği tarihte ikinci halife olarak kabul edilir. Raşidiye Hilafeti'nden sonra İslam'ın Ve İslam'ın başlangıcından bu güne en büyük devleti olmasının yanı sıra, tek bir yönetici aile tarafından temsil edilen ilk yönetim dönemidir. siyasî, iktisadî, ilmî ve edebî hayat ve bu gelişmeler Arap insanının hayatındaki birçok kavramı ve eğilimi değiştirmiştir. Her şeyin yeni olduğu bir dönemdi ve elbette tüm bu gelişmelere, bazı devrimlerin temsil ettiği, onları destekleyenler ve muhalifler arasında bölünmüş dini ve siyasi gruplar tarafından temsil edilen bu devletin kurulmasının önündeki engeller eşlik etti. Arap olmayan birçok halkın bu genişleyen devletin bayrağı altına girmesiyle temsil edilen sosyal çeşitlilik üzerinde bir devlette buluşan büyük kabile çeşitliliğini unutmuyoruz. o dönemin başından beri uzatıldı ve hala devam ediyor. Emeviler döneminde ilmî ve edebî hayat büyük ölçüde gelişti ve bu, o devirde ve onu takip eden devirlerde ilmî mirasın üzerine inşa edildiği temel temellerin atılmasına gösterilen büyük ilgiyle temsil edildi. Bu temeller arasında Arap dilinin batıda İslam devletinin resmi dili haline geldiği Araplaştırma hareketi de bulunmaktadır. Ve o dönemden bize ulaşan büyük dini, bilimsel, felsefi ve edebi mirası korumak için büyük bir iyilik yapan Emevi dönemindeki çok büyük blog ve yazarlık hareketini de unutmamalıyız. Şunu da belirtmek gerekir ki Emevi devri yüzlerce hatta binlerce âlim, filozof, belagatçı, yazar, şair, hatip ve modernistlerle doludur. Bu dönemin, kuruluşundan günümüze kadar bu milletin çağları arasında yüksek bir konuma sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Şiir ise gelişme ve değişim açısından en büyük fırsatı yakalamıştır. Değişimin bazı yönleri, özellikle övgü, eğirme ve hicivde şiirin konularına ve amaçlarına girmiştir. Görünüşü bu dönemle ilişkilendirilen çelişki sanatı gibi yeni yenilikçi sanatların ortaya çıkmasına ek olarak, bir grup şairin hiciv sanatını modern bir tarzda ve daha önce hiç kimsenin görmediği bir yöntemle sunmuştur. Emevi devri şairlerinin çokluğu, o devirdeki edebiyat ve belâgat âlimlerini, her biri kendi kabiliyetine ve belâgat sanatındaki ustalığına göre gruplara veya sınıflara ayırmanın farklı yöntemlerini ortaya koydukları kitaplar yazmaya sevk etmiştir. onun şiiri. Bu kitaplar arasında, Emevi dönemi şairlerine model olması için ikinci İslami sınıfı seçtiğimiz İbn Sallam el-Jamahi'nin“Tabakat Fahull al-Shu'ara”ve şiirlerini ayırt eden en önemli retorik dokunuşlar yer alıyor. Emevi dönemi şairleri (el-Qatami, Zul-Rama, Kuthair Azza ve al-Bo'ith al-Mujashi'i gibi) ile etiketlenen çalışmamdaki amaç ve şiirlerindeki retorik imge (teşbih, metonimi ve Metafor), Arap şiirini etkileyen en önemli değişiklikleri ve bu önemli dönemde bu değişikliklere katkıda bulunan faktörleri belirlemektir. Ayrıca o dönemin şiirinde şiirsel bir imgenin estetiğindeki ifade, şiirin yazarını yücelttiği retorik yöntemlerin kullanılmasıyla, retorikçilerin ve edebiyat bilginlerinin gözünde başarılı bir şairdir. Bu çalışmayı üç bölüme ayırdık. Birinci bölüm, o dönemin siyasi, sosyal, ilmî ve edebî hayatının tarihçesini ve bu hayatın çeşitli yönlerinde meydana gelen değişikliklerin edebiyat ve şiir özelinde etkisini içerir. İbn Sallam el-Cumahi'nin dört şair tarafından temsil edilen ikinci İslami şairler katmanını model olarak seçtiğim kitabının (Tabakat Fahul al-Shu'ara) müfredatını sunmanın yanı sıra, o dönemin şiirinde hâkim oldu. Bu çalışmamın bir parçası olarak o dönemin şairlerinde ve şiirinde. 2. Bölümde, ikinci İslam sınıfının şairlerinden bahsettik, bunlar dört Emevi şairidir; el-Qatami, Zul-Rama, Kuthair Azza ve al-Bo'ith al-Mucashi'i, tarih ve edebiyat kitaplarında hayatlarında zikredilen en önemli evreleri ve bazı edebiyat alimlerinin onlar ve şiirleri hakkındaki sözlerini zikrederler. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde ise şiirsel tanıklığı belirttiğim ve estetiği gösterdiğim ikinci bölümde adları geçen dört şairin şiirlerindeki (teşbih, istiare ve kinaye) gibi hususlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Umayyad period is life of the Islamic state, and the Arab state particularly It began in (41 H / 661 AD) and ended in the year (132 H / 749 AD), and the Umayyad Caliphate is considered the second caliphate in the history of Islam after the Rashidiya Caliphate. And it is the first period of rule represented by one ruling family, in addition to being the largest state for Islam since its inception to this dayOver a course of nearly a century, many new things and developments occurred in this era in all areas of social, political, economic, scientific and literary life, and these developments changed many concepts and trends in the life of the Arab human being. It was an era full of everything new, and of course all these developments were accompanied by obstacles that faced the establishment of that state, represented by some revolutions and religious and political groups divided between supporters and opponents of them. We do not forget the great tribal diversity that met in one state on the social diversity represented by the entry of many non-Arab peoples under the banner of this sprawling state.So, these variables were as fertile soil for cultural and literary diversity whose influence extended since the beginning of that era and it is still going on. The scientific and literary life in the Umayyad era flourished greatly, and this was represented by the great interest in laying the main foundations on which the scientific legacy was built in that era and the eras that followed it. Among those foundations is the Arabization movement by which the Arabic language became the official language of the Islamic state to west, the translation movement through which the Arabs were able to see most of what the peoples of other countries contained in terms of science, knowledge, culture, arts and literature. And we should not forget the very great blogging and authring movement in the Umayyad era, which had a great favor for preserving the great religious, scientific, philosophical and literary heritage that reached us from that era. It should also be noted that the Umayyad era was full of hundreds or even thousands of scholars, philosophers, rhetoricians, writers, poets, orators and modernists. It is clear to everyone that this era has a high position among the eras of this nation since its inception until today. As for poetry, it has had the largest opportunity in development and change. Some aspects of change have entered the topics and purposes of the poem, especially in praise, spinning and satire. In addition to the emergence of new innovative arts such as the art of contradictions, which appearance was associated with this era, through which a group of poets presented the art of satire in an modren manner and a method that no one preceded them. The large number of poets in the Umayyad era prompted the scholars of literature and rhetoric in that era to compose books in which they put different methods of dividing them into groups or classes, each according to his ability and his mastery of the art of rhetoric in his poetry. Among those books is“Tabakat Fahull al-Shu`ara”by Ibn Sallam al-Jamahi, from which we chose the second Islamic class to be a model for the poets of the Umayyad era and the most important rhetorical touches that distinguished their poetry. The aim in my study, which tagged with (poets Umayyad era such as al-Qatami, Zul-Rama, Kuthair Azza, and al-Bo'ith al-Mujashi'i) and the rhetorical image in their poetry (simile, metonymy and metaphor), is to identify the most important changes that affected the Arabic poem and the factors that contributed to those changes in that important era. In addition statement in the aesthetic of a poetic image in the poetry of that period through their use the rhetorical methods through which the poem elevates its author to be, in the view of rhetoricians and literary scholars, a successful poet. We have divid that study in to three chapters. First chapter contains a histori of the political, social, scientific and literary life of that era, and the impact of the changes that occurred on aspects of that life particular in literature and poetry in. It also contained the most important purposes and poetic types that prevailed in the poetry of that period, in addition to presenting the curriculum of the book (Tabakat Fahul al-Shu`ara) by Ibn Sallam al-Jumahi, from which I chose the second layer of Islamic poets represented by four poets as a model in poets and poetry of that period as part of my study of this. In the 2nd chapter, We talked about the poets of the second Islamic class, they are four Umayyad poets; al-Qatami, Zul-Rama, Kuthair Azza, and al-Bo'ith al-Mujashi'i mentioning the most important stages mentioned in the history and literature books in their lives and the sayings of some literary scholars about them and their poetry with some poetic examples of their poetry. Whereas, the third chapter of that study, I dealt with the aesthetics rhetorical picture in (simile, metonymy, and metaphor) in the poetry of the four poets whose names were mentioned in the second chapter where I mentioned the poetic witness and showed the aesthetics of the rhetorical picture in it with a general semantic analysis of each witness.