Fen bilimleri dersinde yer alan gezegenler konusunu öğretmeye yönelik eğitsel simülasyon oyunu tasarlanması ve geliştirilmesi: Mars örneği
Design and development of an educational simulation game to teach the subject of planets in the science course: Mars example
  1. Tez No: 764075
  2. Yazar: AYNUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı 6. Sınıf Fen Bilimleri dersi müfredatında bulunan“Gezegenlerimizi Tanıyalım”konusunda yer alan Mars gezegeninin simülasyonunu tasarlamak ve geliştirmektir. Araştırmada tasarım ve geliştirme tabanlı araştırma yöntemlerinden Tip 1 araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 8 öğretim üyesinden ve Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 16 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle alan yazında bir simülasyon yazılımında bulunması gereken özellikler incelenmiştir. İncelemeler sonucunda bir simülasyonda bulunması gereken özellikler ve öğrenme-öğretim ortamına uygun simülasyon tasarlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar belirlenmiştir. Bu özellikler doğrultusunda araştırmacı tarafından bir simülasyon geliştirilmiştir. Simülasyonun içeriği ve üç boyutlu ortamın tasarımı konusunda NASA'nın paylaştığı medya içerikleri incelenerek tasarım öğreleri bu doğrultuda yapılmıştır. Simülasyon, Unity 3D programının 2020.3.18f1 sürümü ile geliştirilmiştir. Geliştirme aşaması tamamlandıktan sonra dördü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı, üçü Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı ve biri Türk Dili alannda olmak üzere toplam 8 öğetim görevlisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Birinci görüşmelerin sonucunda uzman kişiler tarafından düzeltmeler önerilmiştir. Öneriler doğrultusunda simülasyon üzerinde gerekli güncellemeler yapılmıştır. Güncellemeler sonrasında ikinci görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İkinci görüşmelerde ilk görüşmeler sonucunda yapılan düzenlemeler tüm katılımcılar tarafından yeterli bulunmuştur. Bu şekilde simülasyonun son hali ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın sonucu olarak ortaya Görevimiz Mars isimli simülasyon yazılımı ortaya çıkmıştır. Değerlendirme aşamasında öğretmen adaylarının görüşlerine başvurulmuştur. Öğretmen adayları geliştirilen simülasyonu derslerinde kullanmak istediklerini ve faydalı bulduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca eğitsel bir simülasyon geliştirilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar ve bir simülasyonda olması beklenen özellikler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to design and develop a simulation of the planet Mars, which is related to the theme“Let us learn about our planets”in the curriculum of the 6th grade science course. For the research, method type 1, which based on design and development, was used. The study group of the research consists of eight lecturers working at Bolu Abant İzzet Baysal University and and 16 pre-service teachers studying in the Department of Science Education. In this study, firstly, the characteristics that needs to be found in a simulation software were investigated based on the literature. As a result of the research, the proper characteristics of a simulation and the factors to be considered in designing the simulation suitable for the learning-teaching environment were identified. A simulation that meets these characteristics was developed by the researcher. In the content of the simulation and the design of three-dimensional environment, the multimedia materials shared by NASA were used and the design is constructed realted to these marerials. For developing the simulation, Unity 3D ver. 2020.3.18f1 game engine was used. After the completion of the development phase, interviews were conducted with a total of eight lecturers, four of them were from the Computer Education and Instructional Technologies Department, three of them from Mathematics and Science Education Department, and one from Turkish Language Department as experts. As a result of the initial interviews, corrections were suggested by the experts and the simulation was updated according to these suggestions. After the updates, the second interviews were conducted. In the second interviews, the arrangements made as a result of the first interviews were found to be sufficient by all experts. In this way, the final version of the simulation was determined. As a result of the study, a simulation software called“Görevimiz Mars”was created. Opinions of teacher candidates were consulted. In addition, the factors to be considered while developing a training simulation and the features expected from a simulation are presented. It was stated that they wanted to use the simulation in classrooms and found it helpful.