Yetişkin kadınların çocukluk çağı travmalarının dürtüsellik ve cinsel tutumları üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of adult women's childhood traumas on impulsivity and sexual attitudes
  1. Tez No: 764098
  2. Yazar: BERNA SOYSALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLÇERİ GÜLEÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychiatry, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmada yetişkin kadınların çocukluk çağı travmalarının saptanması ve çocukluk çağı travmalarının, dürtüsellik ile cinsel tutumları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veriler 18-65 yaş aralığındaki sağlıklı 315 kadın katılımcıdan toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-33), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11) ve Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği (HCTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada dürtüselliğin çocukluk çağı travmaları ve cinsel tutum arasındaki ilişkide aracı rolü Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada ikili gruplara göre normal dağılmayan puanların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Testi, ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's RHO Korelasyon Katsayısı, risk faktörlerinin incelenmesinde Binary Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların çocukluk çağı travmalarının dürtüsellik ile anlamlı ve pozitif yönde ilişkisel olduğu, CTQ-33'ün BIS-11 puanını yordadığı bulunmuştur. Ayrıca kadınların çocukluk çağı travmalarının cinsel tutumlarıyla anlamlı negatif yönde ilişkisel olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
That was aimed to determine the childhood traumas of adult women and to determine the effect of childhood traumas on impulsivity and sexual attitudes. For this purpose, data were collected from 315 healthy female participants between the ages of 18-65. As a means of data collection; the Sociodemographic Data Form, Childhood Trauma Scale (CTQ-33), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11) and Hendrick Sexual Attitude Scale (HCTÖ) were used. The mediating role of impulsivity in the relationship between childhood traumas and sexual attitude was examined using the Structural Equation Model. Mann-Whitney U Test was used to compare the scores that were not normally distributed according to binary groups, Spearman's RHO Correlation Coefficient was used to examine the relationship between the scales and Binary Logistic Regression Analysis was used to examine the risk factors. That was found that women's childhood traumas were significantly and positively relational with impulsivity and CTQ-33 predicted the BIS-11 score. In addition, that was found that women's childhood traumas were related to their sexual attitudes in a significant negative way.