10 numaralı (H.1061-1064/M.1651-1654) Amasya Şer'îyye sicilitranskripsiyonu ve değerlendirilmesi
Amasya sharia registry no. 10 (H.1061-1064/M.1651-1654) transcription and evaluation
- Tez No: 764099
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 604
Özet
H.1061-1064/M.1651-1654 tarihli şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonunu yapmak ve defterde bulunan belgelerin konularına göre tasnifi ve değerlendirmesini yapmak sûretiyle Amasya'nın idari, sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı araştırmacılara sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, 10 No'lu Şer'iyye Sicili'nin tanıtımı ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Defterdeki belgeler konularına göre iki başlık altında değerlendirilmiştir. Bu başlıklardan biri;merkezden eyalete gelen yazılar, diğeri ise; kadılar tarafından tutulan kayıtlar olarak sınıflandırılmıştır. Merkezden eyalete gelen yazılar; ferman, berat, buyuruldu, temessük ve tezkire alt başlıklarında incelenmiş olup belge türleri hakkında bilgi verilerek, belgelerden örneklerle yorumlamalar yapılmıştır.Kadılar tarafından tutulan kayıtlar bölümünde bulunan belgeler, konularına göre tasnif edilip, sicilde yer alan örneklerle yorumlanmaya çalışılmıştır. Osmanlı Devleti'nde yargı sistemi, mahkeme ve mahkeme görevlileri, şer'iye sicillerinin tanımı ve kapsamı hakkında açıklayıcı bilgiler verilmeye çalışılmış; günümüzde şer‛iye sicillerinin durumu ve bu konuda yapılan çalışmalara değinilmiştir.İkinci bölümde,transkripsiyonu yapılan 10 No'lu Şer'iyye Sicili'nden istifade edilerek çıkarılan özetler yer almaktadır.Üçüncü bölümde ise,“10 Numaralı Amasya Şer'iye Sicili Defteri”nin transkripsiyonlu çevirisi okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The administrative, socio-cultural and economic structure of Amasya has been tried to be presented to the researchers by transcribing the sharia registry book dated H.1061-1064/M.1651-1654 and classifying and evaluating the documents in the book according to their subjects. This study consists of three parts. In the first part, the introduction and evaluation of the Şer'iyye Register No. 10 is given. The documents in the notebook were evaluated under two headings according to their subjects. One of these titles; writings coming from the center to the province, the other one; classified as records kept by kadis. Letters from the center to the province; It has been examined under the sub-headings of edict, berat, commanded, temessük and tezkire, giving information about the types of documents, and interpretations have been made with examples from the documents. The documents in the records kept by the kadis were classified according to their subjects and tried to be interpreted with the examples in the registry. It has been tried to give explanatory information about the judicial system, court and court officials, the definition and scope of sharia registers in the Ottoman Empire; Today, the status of the şer‛iye registers and the studies on this subject are mentioned. In the second part, there are summaries extracted from the Şer'iyye Registry No. 10, which was transcribed. In the third chapter, the transcriptioned translation of“Amasya Sharia Registry Book No. 10”is presented to the reader.