Uzay araçlarında kullanılacak termiyonik nükleer güç reaktörünün kontrol mekanizmasının tasarımı
  1. Tez No: 76416
  2. Yazar: VEYSEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
UZAY ARAÇLARINDA KULLANILACAK TERMİYONİK NÜKLEER GÜÇ REAKTÖRÜNÜN KONTROL MEKANİZMASININ TASARIMI (Doktora Tezi) Veysel ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada, uzayda kullanılacak, çift amaçlı (itme ve güç sağlayan) termiyonik nükleer güç reaktörünün kritikalite hesaplan yapılarak, reaktör kontrol mekanizmasının tasarım şartları araştırılmıştır Hesaplar, çekirdek yarıçapı 22 cm, aktif çekirdek yüksekliği 35 cm, 2*12 cm eksenel ve 16 cm radyal reflektörlü (12 adet kontrol tamburuna sahip) uranyum karbid(80UC-20TaC) yakıtı kullanan ve güç fazında yaklaşık 50 kWe' e ulaşan, bir reaktör için yapılmıştır. Termiyonik nükleer güç reaktörünün itme ve güç fazındaki kritikalite hesapları, önce kontrol tamburları üzerine yerleştirilmiş B4C'li kontrol elemanlarının dönme açısı (P) nın değişik pozisyonlarında, iki ve üç boyutlu olarak uluslararası nötron transport kodları ANISN ve DORT kullanılarak yapılmıştır. Kontrol mekanizmasının uzay aracının görev süresince reaktörü kontrol edebilmesi için radyal reflektördeki sıcaklık dağılımı hesapları kontrolII tamburlarının ve kontrol tamburları üzerine yerleştirilen kontrol elemanının (B4C) değişik pozisyonlarında ve değişik kontrol elemanları kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar kontrol mekanizmasınının reaktörün kontrolünü itme ve güç fazında sağlayabilecek yeterli reaktiviteyi elde etme açısından değerlendirilmiştir. Bilim kodu :625.05.05 Anahtar kelimeler :Uzay nükleer reaktörü, termiyonik, uranyum karbid, borkarbid Sayfa adedi :98 Tez yöneticisi :Prof.Dr. Sümer ŞAHİN, Yrd.Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
Ill DESIGN OF CONTROL MECHANISM OF A SPACE CRAFT THERMIONIC REACTOR (Ph.D.Thesis) Veysel ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT In this thesis work, critically calculations of doble purpose thermionic nuclear power reactor, supplying power and propulsion, used in space have been performed. Besides, design criteria of the control mechanism of the reactor has been examined. Calculations have been carried out for a reactor having a core radius of 22cm, active core height of 35 cm, 2*12 cm axial and 16 cm radial reflector with 12 control drums, using uranium carbide (80UC-20TaC) fuel, and reaching a power of almost 50kW on power phase. Critically calculations of thermionic nuclear power reactor at propulsion and power phases, have been initially performed at different positions of control elements, different rotation angles (P), with B4C imbedded into the control drums. Calculations have been done in two and three dimensions by using international neutron transport codes ANISN and DORT. In order to control the reactor by means of control mechanism during the spacecraft's mission heat density and temperature distribution analyses in thje reactor have been conducted at different positions of control drums andIV control elements (B4C) imbedded to control drums by using different control elements. Results have been evaluated in view of obtaining the required reactivity for controlling the reactor by the control mechanism at propulsion and power phases. Science code Key words Page number Adviser 625.05.05 Spacecraft reactor, thermionic, uranium carbide, B4C 98 Prof.Dr.Sümer ŞAHİN, Yrd.Doç.Dr.Adnan SÖZEN