Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler öğretimindeki politika bilimine yönelik görüşleri
Opinions of social studies teachers on policy science in social studi̇es teaching
  1. Tez No: 764163
  2. Yazar: AHMET UYĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapmakta olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin politik okuryazarlık durumlarını ve sosyal bilgiler öğretim programında yer alan politika konularına yönelik görüşlerini belirlemektir. Bu araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı okullarda görev yapan 35 sosyal bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve nitel sorulardan oluşan“politik okuryazarlık formu”görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını genel olarak değerlendirdiğimizde; çalışma grubunu oluşturan sosyal bilgiler öğretmenlerinin yarıdan fazlasının politik konulara yönelik sohbetlerden hoşlandığını söylemek mümkündür. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun politik haberleri takip ettiklerini söylemek mümkünken öğretmenlerin daha çok internet ve televizyon gibi kaynaklardan yararlandıkları tespit edilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerin 3 tanesi kendini kısmen politik okuryazar olarak nitelendirirken geriye kalan öğretmenlerin yarısı kendini politik okuryazar olarak nitelendirirken diğer yarısının kendini politik okuryazar olarak nitelendirmediği tespit edilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan sosyal bilgiler öğretmenlerinin büyük çoğunluğu 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda politik okuryazarlık becerisinin yer almasına olumlu bir karar olarak nitelendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim is to determine the political literacy status of social studies teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education and their views on policy issues in the social studies curriculum. This research was carried out with 35 social studies teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. The“political literacy form”interview form, which consists of qualitative questions and developed by the researcher, was used as a data collection tool in the research. In this study, scanning model, one of the qualitative research methods, was used. The data obtained in the research were analyzed with the descriptive analysis method. When we evaluate the results of the research in general; It is possible to say that more than half of the social studies teachers who make up the study group enjoy conversations about political issues. While it is possible to say that the majority of social studies teachers follow political news, it has been determined that they mostly benefit from sources such as the internet and television. While 3 of the teachers who made up the study group described themselves as partially politically literate, half of the remaining teachers described themselves as politically literate, while the other half did not describe themselves as politically literate. The majority of Social Studies teachers who made up the study group considered the inclusion of political literacy skills in the 2018 Social Studies curriculum as a positive decision.