TÜBİTAK 2204-B araştırma proje yarışmasına matematik alanında katılan öğrenci ve danışman öğretmenlerin proje hazırlama sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions of students and mentor teachers participating in TUBITAK 2204-B research project competition in the field of mathematics during the project preparation process
- Tez No: 764164
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ADİLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada TÜBİTAK 2204-B araştırma proje yarışmasına matematik alanında katılan öğrenci ve danışman öğretmenlerin proje hazırlama sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışmada ilk olarak proje kavramı ele alınmıştır. Daha sonrasında proje tabanlı öğrenme yordanarak matematik alanında proje tabanlı öğrenme kavramı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde proje yarışmalarından bahsedilerek, ortaokul, lise, üniversite öğrencilerine yönelik proje yarışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca 2204-B proje yarışması ve proje yarışmaları hakkında yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Nitel çalışma desenlerinden durum çalışması ile yürütülen çalışmaya 2020-2021 ve 2021-2022 eğitim öğretim yıllarında yarışmaya matematik alanında katılan öğrenciler ve bu öğrencilere danışmanlık yapan en az bölge sergisine katılma başarısı göstermiş öğrenciler ve matematik öğretmenleri katılmıştır. Veriler, uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmış, kaydedilmiş ve yazıya dökülmüştür. Veriler her öğrenci ve öğretmen cevabı için ayrıca kodlanmış olup her soru için kategorize edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi ile birlikte daha çarpıcı cevapları okuyucuya sunmak adına doğrudan alıntılar kullanılmış ve betimsel analiz yapılmıştır. Elde edilen bulguların öğrencilerin proje hazırlama süreçlerine ve öğretmenlerin danışmanlık süreçlerine katkı sağlayacağı beklenmektedir. Proje geliştirme evresi öğrenme-öğretme mekanlarının ölçümleme ve değerlendirme yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the problems and solution proposals faced by the students and advisor teachers who participated in the TUBITAK 2204-B research project competition in the field of mathematics during the project preparation process. Within the scope of this purpose, the concept of the project was first discussed in the study. Afterwards, project-based learning was predicted and the concept of project-based learning in mathematics was emphasized. In the following parts of the study, project competitions were mentioned, and information was given about project competitions for middle school, high school and university students. In addition, studies on the 2204-B project competition and project competitions are included. The students who participated in the competition in the field of mathematics in the 2020-2021 and 2021-2022 academic years, as well as the students who were successful in participating in at least the regional exhibition, who mentored these students, and mathematics teachers participated in the study, which was conducted with case study, one of the qualitative study patterns. The data were collected, recorded and transcribed with a semi-structured interview form prepared by taking expert opinion. The data are coded separately for each student and teacher answer and categorized for each question. In the analysis of the data, direct quotations were used and descriptive analysis was carried out in order to present more striking answers to the reader along with content analysis. It is expected that the findings will contribute to the project preparation processes of the students and the counseling processes of the teachers. The project development phase is very important in terms of measuring and evaluating learning-teaching spaces.