Uzaktan eğitim sürecine ilişkin ortaokul öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of secondary school teachers on the distance education process
- Tez No: 764162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin görüşleri ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenen Konyaaltı ilçesinde görev yapan 10 öğretmen katılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması desenindedir. Bu nedenle araştırmada veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, görüşme tekniği kullanılmış ve veriler betimsel ve içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen tüm veriler kodlanmış, araştırmanın amacına uygun olarak çeşitli boyutlar ve bu boyutlara uygun temalar belirlenmiş, belirlenen temalar özetlenerek yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Katılımcıların çoğunluğu Covid-19 pandemisi ile birlikte uzaktan eğitimin öneminin ve etkinliğinin arttığını ifade etmiştir. Daha önce uzaktan eğitimin niteliği ve niceliği tartışılırken, pandemi ile birlikte uzaktan eğitim bir fırsat olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Devlet ortaokullarında uzaktan eğitim uygulamalarında karşılaşılan sorunlar, farkındalık düzeyi, avantajlar özellikle pandemi sürecinde yaşanan mevcut durum değerlendirilmiş ve bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views on distance education practices in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education. Ten teachers working in Konyaaltı, which was determined by easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods, participated in this research in which the qualitative research method was used. The research is in the case study pattern, one of the qualitative research designs. For this reason, a semi-structured interview form was prepared in order to collect data in the research and the interview technique was used and the data were analyzed with the content analysis technique. All the data obtained in the research were coded, various dimensions and themes suitable for these dimensions were determined in accordance with the purpose of the research, and the determined themes were summarized and interpreted. According to the research results; The majority of the participants stated that the importance and effectiveness of distance education has increased with the Covid-19 pandemic. While the quality and quantity of distance education has been questioned before, distance education has been evaluated as an opportunity with the pandemic. The problems encountered in distance education applications in public secondary schools, the level of awareness, advantages, especially the current situation experienced during the pandemic process were evaluated and some solution suggestions were presented.