Bankalarda dijital halkla ilişkiler: Web sayfaları ve sosyal medya uygulamaları üzerine bir değerlendirme
Digital public relations in banks: An assessment on websites and social media applications
  1. Tez No: 764172
  2. Yazar: HASAN DURUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
20. yüzyılın son çeyreği içerisinde hızla yaşanan teknolojik gelişmeler ve gelişmelerin getirmiş olduğu en önemli sayılabilecek özellik hiç şüphesiz bilgi iletişim sistemleri alanındaki gelişmelerdir. Özellikle 1990'lı yıllarla birlikte internet teknolojilerinin küreselleşme eğilimlerinin etkisiyle dünya genelinde yaygın olarak kullanılması, gerek kamu gerekse özel sektörlerde düşüncelerin gelişmesine, bu gelişmeyle de yaratıcı alanlara ön ayak olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda, kurum ve kuruluşlar, işletme ve firmalar konvansiyonel pazarlama eksenindeki çalışmalarına ilave olarak dijital teknolojilerden de faydalanmaya başlamak zorunda kaldığı görülmektedir. Hedef kitle veya müşterilerin yahut takipçilerin hayatlarını kolaylaştırmak; bu hizmetleri hızlı ve etkin bir tarzla onlara ulaştırmak zorunda kalan bankalar da yeni medya teknolojilerinin kullanmak durumundadırlar. Bu kapsamda, son yıllarda bankalar da bu araçları kullanma yarışı içerisinde girmişlerdir. Bu çalışmada; bankaların, yeni iletişim teknolojilerinin önemli araçları olan sosyal medya kullanımları halkla ilişkiler açısından değerlendirme altına alınmıştır. Bu bağlamda, bankaların kurumsal resmi Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlar ve web sayfaları içerik analizi yöntemiyle halkla ilişkiler kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
20. In the last quarter of development, almost anything is possible and information communication systems appear that could be something that can be developed and attained. The widespread use of internet technologies on a global scale, especially in the 1990s, is on the way to the fore, which can be designed with this development obtained from the necessary public private production. This training will see institutions and organizations, businesses and companies start using digital technology as an additional consideration in conventional marketing. The target audience or the purpose of your customers; Those who find it difficult to reach these services in a fast and effective manner are in a position to use new media technologies. These items are included in these vehicles. In this study; banks' use of social media, which are important tools of new communication technologies, has been evaluated in terms of public relations. In this context, the shares of the banks' corporate official Facebook, Instagram, Twitter accounts and their websites were examined within the scope of public relations with the content analysis method.