Kadınlarda depresyon, anksiyete ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of depression, anxiety and psychological resilience levels in women
- Tez No: 764175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumun yarısını oluşturan kadınları hem bireysel hem de sosyal rolleri ile birlikte ele alırsak toplum ruh sağlığı konusunda kadınların ruh sağlığı büyük bir önem ifade etmektedir. Özellikle kadınların iş hayatında kendilerine daha fazla yer bulmasıyla kadınların sosyal rolü önemli ölçüde genişlemiştir. Bu durum da kadınlar hakkında yapılan araştırmaları daha da önemli hale getirmiştir. Cinsiyet ve ruh sağlığı konusunda yapılan araştırmalar incelendiğinde aradaki farklılığın cinsiyetten mi yoksa kadınların üzerindeki sosyo-kültürel rollerden mi kaynaklandığı konusu büyük önem arz etmektedir. Kadınların ruh sağlığını sosyo-demografik değişenler üzerinden incelemek kadınlara yönelik verilecek ruh sağlığı hizmetlerine de ışık olacaktır. Bu çalışmada kadınların yaş, medeni durum, iş hayatı, eğitim ve gelir düzeyleri, yaşamlarını geçirdikleri çevre, çocuk sahibi olma gibi faktörlerle depresyon, anksiyete ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırma 297 kadın katılımcıyla anket tekniği kullanılarak yürütülmüş, elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgular kısmında kadınların depresyon düzeyini yaşlarının ve medeni durumlarının etkilediği; anksiyete düzeylerini yaşlarının, medeni durumlarının, eğitim durumlarının ve evlenme şekillerinin etkilediği; psikolojik dayanıklılık düzeylerini ise çalışma sürelerinin ve yaşamlarını geçirdikleri çevrelerin etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to community mental health, women's mental health has most relevant to this matter. Not only a number which is nearly half of society being this gender but also within their individual and social roles as a woman has importance on community mental health. Especially as women find more place in business life, it has expanded the social role of women significantly. As a result research on women in relevant topics became even more important. Any studies on the gender and mental health has/have the issue of whether the difference is due to gender or the socio-cultural roles of women is of great importance. Investigating women's mental health through socio-demographic variables will also light on the mental health services that are to be provided for women. This study aims to reach a conclusion on whether there is a significant relationship or not in the relation between women's age, marital status, business life, education, and income levels, the environment they live in having children to mental health issues such as depression, anxiety, and resilience levels. This research was conducted with 297 female participants using the questionnaire technique. obtained data were analyzed via SPSS (Sotfware). Analysis data shows that the age and marital status of the women are affected the depression level. The other results shows that participants' age, marital status, education level, and marriage style are affected to their anxiety levels. It has been concluded that the psychological resilience levels are affected by the working hours and the environments in which they live.