6698 sayılı kanun kapsamında kişisel verilere ilişkin suçlar
Crimes relating to personal data under the law no 6698
  1. Tez No: 764196
  2. Yazar: TAHİR HAMİ TOPAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve küreselleşme ile kamu kurumları, özel şirketler ve üçüncü kişilerin faaliyetlerinde kişisel verileri kullanmaları zorunlu hale gelmiş, bu durum günlük hayatımızdaki birçok sıradan aktivitede kişisel verilerin işlenmesi sonucunu doğurmuştur. Bu kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, bir başkasına verilmesi, yayılması, ele geçirilmesi yahut işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasına karşın silinmemesi veya anonim hale getirilmemesi ise kişiler için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tehlikelerin varlığı ve gerçekleştirilen ihlaller ise kişisel verilerin ceza hukuku normlarıyla da korunması zorunluluğunu doğurmuştur. İşte çalışmamızın konusunu da 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda hüküm altına alınan bu suç tipleri oluşturmaktadır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde“kişisel veri”kavramı, mukayeseli hukuk ile Türk öğreti ve uygulamasındaki tanımlar ve ilgili diğer kavramlar eşliğinde değerlendirilmiş, kişisel verilerin korunmasının bir insan hakkı olarak tanımlanmasıyla son bulan süreç incelenmiştir. İkinci bölümde kişisel verilerin korunması hukukuna dair ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bu düzenlemelerin ortaya çıkmasına neden olan koşullar ve katkı sağlayan organizasyonlar da göz önüne alınarak açıklanmıştır. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan üçüncü ve son bölümünde ise kişisel verilere ilişkin suçlar; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, öğreti görüşleri, Yargıtay kararları ve mukayeseli hukuk ışığında incelenmiş, özellikle tartışmalı alanlar üzerinde durularak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and globalization, it has become imperative for public institutions, private companies and third parties to use personal data in their activities and this situation has resulted in the processing of personal data in many ordinary activities that are in our daily life. Although the reasons for these personal data to be stored unlawfully, being given to someone else, being spread, being obtained or processed are eliminated, their being not erased or anonymized creates a big danger for people. The existence of these dangers and the violations has required for personal data to be protected as per the norms of criminal law. Hence, the subject of our study is constituted of these type of crimes that are governed by the Personal Data Protection Law No.6698 and the Turkish Penal Code No.5237. Our study is composed of three main sections. In the first section,“personal data”concept has been evaluated with comparative law and definitions in Turkish teachings and practice and other related concepts and the process finalized with the definition that protection of personal data constitutes a human right has been examined. In the second part, national and international regulations on the protection of personal data are explained, taking into account the conditions that led to the emergence of these regulations and the organizations that contribute.In the third and last part constituting the main subject of our study, the crimes related to personal data were examined in the light of the Law No.6698 on the Protection of Personal Data, doctrinal opinions, Supreme Court decisions and comparative law, and solution proposals were presented, especially with an emphasis on controversial areas.