The images of women in fairy tales: An analysis of the Djinn in the Nightingale's Eye by A.S. Byatt and the Bloody Chamber by Angela Carter
Masallardaki kadın imgeleri: A.S. Byatt'a ait The Djınn in the nightingale's Eye adlı eser ile Angela Carter'a ait The Bloody Chamber adlı eserin analizi
- Tez No: 764198
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, A.S. Byatt'ın The Djinn in the Nightingale's Eye ve Angela Carter'ın The Bloody Chamber adlı eserlerini ve dahilinde güncel kadın meselelerini, medyada bir toplumsal cinsiyet tasviri ve kadının siyasi konumu üzerine incelemesini içerir. Ayrıca, Byatt ve Carter'ın seçtikleri öykülerinde hâkim olan geleneksel kadınlık kavramlarını yeniden tanımlama biçimlerini de incelemektedir. Erkek egemen bir ortamda, kadınlar duygusal, zayıf, takipçi ve erkeklere boyun eğen olarak sunulurken, erkekler cesur, güçlü ve rasyonel varlıklar olarak sunulur. Her iki koleksiyon da çağdaş toplumun metinlerarası bir kültürel eleştirisini ve çağdaş sonrası feminizmin birçok söylemini özetleyen alt metinsel olarak sunar. Byatt ve Carter'ın toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet algılarına ilişkin farkındalıkları, ana akım kitle kültürüne müdahale etmeyi temel hale getirdi. Bu çalışma aynı zamanda hikayelerdeki kadın imgelerini, bu hikayelerde görülen tartışmalı unsurları inceliyor ve figürleri cinsiyetçi ve ataerkil ideolojinin kısıtlamalarından kurtarmak için çeşitli kadın bakış açılarını anlıyor. Buna istinaden, bu koleksiyonlardaki stereotipleri, Byatt ve Carter'ın bu stereotipleri nasıl tartıştığını ve eserlerinde kullandıkları anlatım tekniklerini ve edebi araçları belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines A.S. Byatt's The Djinn in the Nightingale's Eye and Angela Carter's The Bloody Chamber and the discussion on the contemporary issues of women, a portrayal of gender in the media, and the political position of women. The study also examines the ways in which Byatt and Carter redefined prevailing traditional notions of femininity in their selected stories. In a male-dominated environment, females are presented as emotional, weak, followers, and submissive to males whereas males are presented as bold, strong, and rational beings. Reading both collections offers an intertextual approach that critique the patriarchal codes of contemporary society; thus, evoking post contemporary feminist discourses on women's issues. Byatt's and Carter's awareness of the public perceptions of sexuality and gender made it fundamental to intervene in the culture of the mainstream mass. The study also examines the images of women in the stories, the controversial elements seen in these stories, and understand the several female perspectives to untangle the figures from the restrictions of the sexist and patriarchal ideology. In addition, the study aims to identify the stereotypes in these collections, the way Byatt and Carter discussed these stereotypes, and the narrative techniques and literary devices they both used in their works.