The impact of German missionary organizations on the Mutasarriflik of Jerusalem, 1876-1909
Alman misyoner örgütlerinin Kudüs Mutasarrıflığı üzerindeki etkisi, 1876-1909
  1. Tez No: 764204
  2. Yazar: NESLİHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Alman Protestan misyoner örgütlerinin (Suriye Yetimhanesi, Templar Kolonileri, Kaiserswerther Diyakonezliği ve Talitha Kumi Okul ve Yetimhanesi) 1876-1909 yılları arasında Kudüs Mutasarrıflığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu örgütlerin seçiliş sebebi, yerel nüfus arasında görece en geniş kesime ulaşacak durumda olmaları ve farklı alanlarda etkinlik göstermeleridir: Schneller ve Talitha Kumi Yetimhaneleri eğitim, Kaiserswerther Diyakonezleri sağlık ve Templar Kolonileri de tarım ve imalat alanında faaldiler. Çalışma, ağırlıklı olarak 1876-1909 yılları arasında Osmanlı Kudüsü'nde meydana gelen olayları yaşayan kişilerin belge, kayıt ve raporlarının incelenmesi ve yorumlanmasına dayalıdır. Söz konusu kaynak malzemesine dayanarak eğitim, sağlık, teknoloji, dil, din ve kimlik oluşumu alanlarında Alman misyoner örgütlerinin Filistin üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu araştırma, Filistin'e yerleşen Alman misyoner örgütlerinin bölgeye sadece Protestanlığı yerel halka vaaz etmek için gitmediklerini, aynı zamanda dil, kültür, teknoloji ve mimari alanlarında bölge üzerinde önemli bir etki gösterdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the German Protestant missionary organizations (the Syrian Orphanage, the Templar colonies, the Kaiserswerther Deaconesses, and the Talitha Kumi School and Orphanage) on the Mutassarıflık of Jerusalem during the period 1876-1909. The reason these organizations were selected for study is that they were in a position to contact relatively the largest proportion of the local population through their missionary activities, and also that they were active in diverse fields: the Schneller and Talitha Kumi Orphanages in education, the Kaiserswerther Deaconesses in health, and the Templar colonies in agriculture and manufacturing. The study relies primarily on the examination and interpretation of documents, records, and reports by individuals who lived through the events that occurred in Ottoman Jerusalem between 1876 and 1909. Using these materials, an attempt is made to investigate the impact of these German missionary organizations on contemporary Palestine in the fields of education, health, technology, language, religion, and identity formation. This research reveals that the German missionary organizations that settled in Palestine did not simply go to that region to preach the Protestant religion to the local people, but they also had an important impact on the region in terms of language, culture, technology, and architecture.