Kanser tanısı almış bı̇reylerde psı̇kolojı̇k sağlamlık, travmatı̇k büyüme ve sosyal destek algısının ı̇ncelenmesı̇
Examination of psychological strength, traumatic growth and social support perception in individuals diagnosed with cancer
- Tez No: 764203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, kanser hastası bireylerde psikolojik sağlamlık, travmatik büyüme ve sosyal destek algısının incelenmesi amacıyla yazılmıştır. Bu amaç bağlamında, araştırmanın tarama modelinde yürütülmesi lanlanmıştır. Araştırmanın evrenini, kanser astası bireyler oluştururken örneklem grubunu da 214 katılımcı oluşturmuştur. Kanser astası bireylerde psikolojik sağlamlık, travmatik büyüme ve sosyal destek algısına ilişkin to lanan veriler, SPSS-25 programında analiz edilmiştir. Bu analizlerde; bağımsız gruplar t testi, anova analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, kanser astası bireylerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin yaş grubu, travmatik büyüme düzeylerinin medeni durum ve sosyal destek algılarının ise cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve aylık gelir kapsamında anlamlı fak oluşturduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca kanser astası bireylerde, psikolojik sağlamlık düzeyinin travmatik büyüme düzeyi ile pozitif yönde ilişkisi bulunurken sosyal destek algısında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ek olarak, travmatik büyüme ile sosyal destek algısı arasında da anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the psychological resilience, traumatic growth and perception of social support in individuals with cancer. In the context of this purpose, it is planned to conduct the research in the scanning model. While the population of the study consisted of individuals with cancer, the sample group consisted of 214 participants. The data collected on psychological resilience, traumatic growth and perception of social support in individuals with cancer were analyzed in the SPSS-25 program. In these analyzes; independent groups t test, anova analysis and pearson correlation analysis were used. At the end of the research, it was concluded that the psychological resilience levels of cancer patients created a significant difference in terms of age group, traumatic growth levels, marital status and social support perceptions in terms of gender, educational status, marital status and monthly income. In addition, while the level of psychological resilience was positively related to the level of traumatic growth in individuals with cancer, no significant relationship was found in the perception of social support. In addition, a significant relationship was found between traumatic growth and the perception of social support.