Administrative organization of african states and oil policy: Angola and Nigeria compared
Afrika devletlerinin idari yapısı ve petrol politikası: Angola ve Nijerya karşılaştırması
- Tez No: 764215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE EBRU İLTER AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Angola ve Nijerya doğal zenginlikleri bakımından Sahra Altı Afrika'nın önde gelen ülkelerindendir. Angola bağımsızlık öncesi Portekiz sömürgesi altında yaşamıştır. Nijerya ise İngiliz sömürgesi altında yaşamış olup her ikisi de hala koloni döneminde edindikleri kültürlerin bir parçasını taşımaktadır. Bugün, petrol kaynakları bu iki ülkenin ekonomik devamlılığı için son derece önemli olup her iki ülke de petrol dünyasında hatırı sayılır bir konuma sahiptir. Koloni dönemi, koloni sonrası deneyimleri ve karşılaştıkları zorluklar ile idari ve ekonomik yapısı nedeniyle her iki ülkeyi de birçok açıdan iyice anlamak önem arz etmektedir. Bu çalışmanın ana ekseni, federalizmin demokratik açıdan niteliği artırıp artırmadığını ve eşitsizliklerin petrol gelirlerinin adil paylaşım yoluyla azaltılmasını sağlayıp sağlamadığını araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
Angola and Nigeria are front running countries in terms of natural wealth among other countries in Sub-Saharan Africa. Angola lived under Portuguese rule before gaining independence. Nigeria, on the other hand, was under British colonization. Both still carry part of cultures they had acquired during the colonial period. At present, oil resources are the key element for their economic persistence and they have a notable position in the global oil market. Due to their colonial background, post-colonial experience and challenges that they have faced along with administrative and economic structure, both countries are essential to penetrate in many ways. The central axis of this study is that it explores whether federalism enhances democratic quality and ensures reduction of disparities through equitable sharing of oil revenues.