Bildungsroman experience of secondary worlds of Neil Gaimanand Diana Wynne Jones' fantasy literature
Neil Gaiman ve Diana Wynne Jones'un fantastik edebiyatının ikincil dünyalarında Bildungsroman deneyimi
  1. Tez No: 764234
  2. Yazar: ÖZCAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZYURT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Oluşum romanı türünün, yetişkinliğe geçiş hikayelerini doğa üstü bir ortamda tasvir etmesini sağlayan, fantastik edebiyatla buluşmasının sonucunda geçirdiği oluşumu göstermiştir. Geleneksel olarak bakıldığında Oluşum romanı gerçekçi bir tür olarak gözlemlenmiştir, fakat bu tez Oluşum romanının fantezi türünün günümüzdeki popülerliğinden faydalanarak çağdaş dünyadaki“Oluşum”u tasvir etmek ve eleştirmek için fanteziye başvurduğunun altını çizmiştir. Oluşum romanı ve fantezinin yakınlaştığı örneklerine bakıldığında, bu tez bu iki türün türsel bir birleşimini önermiştir ve bu birleşimi“Fantastik Oluşum romanı”adlandırmıştır. Bu amaç doğrultusunda, tezde hem Oluşum romanı hem de fantezi türlerini derinlemesine incelemiştir ve Diana Wynne Jones'un Yürüyen Şato ve Neil Gaiman'ın Mezarlık Kitabı romanları her iki türün kesişimini gösteren ana metinler olarak seçilmiştir. Bu romanların yardımıyla fantastik metinlerde birçok Oluşum romanı unsuru gözlemlenmiş ve bu unsurlar doğaüstünün yetişkinliğe geçiş hikayelerine katkısını göstermek için analiz edilmiştir. Yıkıcı edebiyat olarak tanımlanan fantezi, bir yapısöküm gücü olarak açıklanmıştır ve doğaüstü unsurlar aracılığıyla, Oluşum romanı türünden beklentilerin, türün fanteziyle birleşmesiyle değiştiği gözlemlenmiştir. Hem Gaiman hem de Jones'un, fanteziyi yetişkinliğe geçiş hikayeleri üzerine fikirlerini yansıtmak ve Oluşum romanının kurallarını yıkarak türün sınırlarını genişletmek için kullandıkları yansıtılmış ve böylelikle türün daha çeşitli gelişim hikayeleri tasvir edebilmesi sağlanmıştır.“Oluşum”un fantezinin“İkincil Dünyaları”nda da yaşandığından ve doğaüstü unsurların da karakter gelişimine oldukça katkı sağlayacak deneyimler sunabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has demonstrated the formation the Bildungsroman genre has gone through as a result of its convergence with the fantasy literature, which allowed the genre to portray the coming-of-age stories in a supernatural setting. Traditionally, Bildungsroman has been observed as a realistic genre however, with the contemporary popularity of the fantasy genre and as a means to comment on and depict“Bildung”in the contemporary world, this thesis has underlined Bildungsroman has resorted to fantasy. Looking at the examples of their convergence, the thesis has observed a generic mixture of the two genres, naming it“Fantastic Bildungsroman.”To this end, the thesis has studied both Bildungsroman and fantasy genres in-depth, and The Graveyard Book by Neil Gaiman and Howl's Moving Castle by Diana Wynne Jones have been chosen as the primary texts that portray the convergence of both genres. With the help of these novels many Bildungsroman elements have been observed in fantasy texts and these elements have been analysed to point out how the supernatural contributes to the coming-of-age stories. Fantasy, as the literature of subversion, is explained as a deconstructive force and through the supernatural elements, the expectations from the Bildungsroman genre have been observed to shift with its convergence to fantasy. It has been reflected that both Gaiman and Jones have used fantasy to comment upon coming-of-age stories and subvert the norms of Bildungsroman to broaden the boundaries of the genre so that it can portray a wider range of development stories. It has been stated that“Bildung”also occurs in the“Secondary Worlds”of fantasy and the supernatural elements can provide highly developing experiences.