Covid-19 pandemisi boyunca İngilizce öğretmenlerinin profesyonel kimliklerine ilişkin algılarının incelenmesi
An investigation of EFL teachers' perceptions of their professional identity throughout the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 764235
  2. Yazar: MERYEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öğretmenlerin gelecek için önemini tanımlamak için yeterli kelime yoktur; bu nedenle, öğretmenlerin mesleki kimliğinin açıklığa kavuşturulduğu ve daha iyi anlaşıldığı evrensel bir kabul gereklidir. Öğretmenlerin yaptığı fedakarlıkları, özellikle tüm dünyanın etkilendiği COVID-19 döneminde göz ardı edilemez. Bu çalışma, COVID-19 salgınının öğretmenlerin kimliklerini nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin kimliklerini etkileyen kişisel ve mesleki deneyimlere bakmanın yanı sıra, COVID-19 pandemisi sırasında öğretim düşünceleri, profesyonel sosyalleşme, kariyer gelişimi ve mesleki yeterlilik gibi faktörlerin İngilizce öğretmenlerinin kimliklerini ne kadar etkilediğini görmektir. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda nicel bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Malatya, Türkiye'deki devlet okullarında çalışan İngilizce öğretmenleridir. Toplam katılımcı sayısı 120'dir. Bu tanımlayıcı çalışmaya katılanlar rastgele seçilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin kimlikleri, Noi ve diğerlerinin (2016) çalışmasından uyarlanan 40 maddeden oluşan 5 maddelik bir Likert ölçeği anketi kullanılarak ortaya çıkarılmış ve aşağıdaki hususlara odaklanmıştır: (1) öğretim düşünceleri, (2) mesleki sosyalleşme, (3) kariyer gelişimi ve (4) mesleki yeterlilik. Araştırma sonuçları, ankete katılan öğretmenlerin öğrenme ihtiyaçları konusunda mesleki kimlik algısının yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğretmenlerin mesleki sosyalleşme, kariyer gelişimi ve mesleki yeterlilik açısından mesleki kimlik algıları orta düzeyin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
There are insufficient words to define the significance of teachers for the future; therefore, universal acknowledgement is required in which the professional identity of teachers is clarified and better understood. The sacrifices made by teachers cannot be ignored, particularly during COVID-19, when the entire world is affected. This study aimed to assess how the COVID-19 pandemic influenced educators' identities. The purpose of the study was to investigate the personal and professional experiences that influence the identities of EFL teachers and to determine how factors such as teaching beliefs, professional socialization, career development, and professional competence influence the identities of EFL teachers during the COVID-19 pandemic. For the aim of this study, the quantitative method was used. Participants in the study were EFL teachers from public schools in Malatya, Turkey. The total number of participants was 120. Participants in this descriptive study were chosen at random. EFL teachers' identities were disclosed using a 40-item, 5-point Likert scale questionnaire adapted from Noi et al. (2016) that focused on the following aspects: (1) teaching beliefs, (2) professional socialization, (3) career development, and (4) professional competence. The results of the study indicated that the teachers who participated in the survey had a high level of professional identity perception regarding their learning needs. Moreover, teachers' perceptions of their professional identity in regards to professional socialization, career advancement, and professional competence were above the medium level.