Duygusal algı bağlamında UI/UX tasarımına yaklaşımın incelenmesi
The examination of the approach to UI/UX design in the context of emotional perception
- Tez No: 764236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüz tasarımında kullanıcı ile ürün arasındaki duygusallık ve fonksiyonellik arasındaki ilişki incelenmiştir. Kullanıcı deneyimi ve kulanıcı arayüz tasarımı sürecinde; kullanıcının ihtiyaçları, ürünün işlevselliği ve duygusal deneyim etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Duygusal etkilerin tasarım aşamalarının içinde yer alması, literatürde duygusal tasarım yaklaşımıyla tanımlansa da tasarımcılar tarihsel süreçte duygusal etkileri hissel olarak kullanmışlar ve bu etkilerle meydana gelen tasarım ürünleri ile algıyı yönetmeyi başarmışlardır. Tezin birinci bölümünde araştırmanın önemi, problemi ve amacını yansıtan giriş bölümüne yer verilmiştir. İkinci bölümünde; Duygu kavramı, duygu ve tasarım ilişkisi, duygusal tasarım seviyeleri ve yaklaşımı, algı kavramı ve deneyimi, görsel, renk ve duygusal algı, Gestalt ilkeleri, duygu ve renk ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümünde, kullanıcı arayüz tasarımında; kullanılabilirlik ilkeleri, estetik algısı ve duygusal tasarıma yaklaşımı incelenmiştir. Kullanıcı Deneyimi tasarımı bileşenleri ve kullanıcı deneyimini etkileyen görsel tasarım ilkelerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümünde ise; web sitesi arayüz tasarımının estetik ve kullanılabilirlik bağlamında tasarlanan arayüzlerin, duygusal olarak etkileyip etkilemediğini anlamak için bir anket oluşturulmuştur. Ankette A ve B kullanıcı arayüzünün fonksiyonel ve estetik olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler, analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Verilerin sonucunda, belirlenen hipotezlerin yüksek bir kısmını desteklediği gözlemlenmiş ve araştırmanın amaç ve problemine yönelik önemli bulgular elde edilmiştir. Tez çalışmasında sonuç olarak; günümüzde birçok tasarım alanında oldukça önemli hale gelen duygusal tasarım yaklaşımının duygusal algı bağlamında kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüz tasarımı ürün tasarlama sürecine etkisi araştırılmış, kullanıcı deneyimi bileşenleri, kullanıcı arayüz tasarımında estetik algı ve kullanıcı arayüz kullanılabilirlik ilkelerinin duygusal tasarım yaklaşımıyla kullanım ve tasarım ölçütleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional design has a strong influence on the designs of websites or apps for better and more enjoyable user experience. The relationship between the emotionality and functionality between the user and the product in user experience and user interface design has been examined. In the process of user experience and user interface design; It is aimed to determine the user's needs, the functionality of the product and the effects of emotional experience. Although the inclusion of emotional effects in the design stages is defined with the emotional design approach in the literature, designers have used emotional effects emotionally in the historical process and have managed to manage perception with the design products that occur with these effects. In the first part of the thesis, the introduction part reflecting the importance, problem and purpose of the research is given. In the second part; The concept of emotion, the relationship between emotion and design, levels and approach of emotional design, the concept and experience of perception, visual, color and emotional perception, Gestalt principles, the relationship between emotion and color were examined. In the third part, in user interface design; usability principles, aesthetic perception and approach to emotional design were examined. User Experience design components and visual design principles that affect the user experience are included. In the fourth part; A questionnaire was created to understand whether the interface design of the website affects the interfaces designed in the context of aesthetics and usability emotionally. In the survey, A and B user interfaces were compared in terms of functionality and aesthetics. The obtained data were analyzed and interpreted. As a result of the data, it was observed that the determined hypotheses supported a high part and important findings regarding the purpose and problem of the research were obtained. As a result of the thesis study; The effect of the emotional design approach, which has become very important in many design fields today, on the user experience and user interface design product design process in the context of emotional perception has been investigated, and the use and design criteria of user experience components, aesthetic perception in user interface design and user interface usability principles with an emotional design approach have been tried to be determined.