Absence of peace and stability between domestic conflicts and foreign interferences in Yemen
Yemen'deki iç çatışmalar ve dış müdahaleler arasında barış ve istikrarın olmaması (1962 & 2014 savaşları)
- Tez No: 764248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSUN NECATİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yemen, antik ve modern tarih boyunca birçok savaş ve çatışma yaşayan ülkelerden biri olarak 2014'te patlak vermesinden bu yana bugünlerde sürmekte olan mevcut savaş kanıtıdır. Dolayısıyla bu tez, savaşların sürekliliği ve uzaması ikilemine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma, çatışma çözümü teorisi perspektifinden, nitel yaklaşımdan yararlanarak ve tarihsel yöntemle tarihten faydalanarak, çatışmaların devam etmesine katkıda bulunan neden ve motifleri belirlemek için 1962 ve 2014 savaşları literatürünü ele almıştır. Veriler, iki savaşı ele alan ikincil kaynaklardan toplanıp Aralarındaki ortak tezahürleri çıkarmak için analiz edilerek yorumlanmıştır. Veri analizi, askeri müdahaleye doğrudan (Suudi Arabistan, BAE ve İran) ve dolaylı olarak (ABD, İngiltere...) dahil olan dış aktörlerin örtüşen ve çelişkili siyasi ilişkileri, ekonomik çıkarları ve yayılmacı hırslarının ciddi şekilde katkıda bulunduğunu göstermiştir. Yemen iç savaşlarının iç çatışmalardan bölgesel ve uluslararası çatışmalara dönüşümü Savaşların uzamasına ve barış çabalarının sekteye uğramasına, Ayrıca iki savaşa doğrudan askeri müdahaleler savaşın devam etmesine neden olmuştur. Bulgular, birçok barış anlaşmasının ve anlaşmanın çatışma çözümüne katkıda bulunmadığını ancak savaşları alevlendirdiğini göstermektedir. Her türlü yabancı askeri müdahale sona ererse, ancak muhtemelen çatışma çözümünde yer alması ve savaşı sona erdirmesi dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Yemen is one of the countries that has suffered a lot of wars and conflicts throughout history, ancient and modern. The current war that is taking place these days since its outbreak in 2014 is evidence. Therefore, this thesis aims to shed light on the dilemma of the continuity and prolongation of wars. The study dealt with the 1962 and 2014 wars literature to identify the causes and motives that contributed to the perpetuation of conflicts, based on the perspective of conflict resolution theory, using the qualitative approach, and benefiting from history through the historical method. Data was collected from secondary sources that addressed the two wars. They were analyzed and interpreted to deduct the joint manifestations between them. The data analysis demonstrated that the overlapped and contradictory political relations, economic interests, and expansionist ambitions of the external actors involved in the military intervention directly (Saudi, UAE, and Iran) and indirectly (US, Britain...) that have seriously contributed to the wars' prolongation and hampered peace efforts. And the transformation of the Yemeni civil wars from internal conflict to regional and international combat. In addition, the direct military interventions in the two wars led to the perpetuation of warfare. Further, findings show that many peace settlements and agreements have not contributed to conflict resolution but exacerbated the wars. It is noteworthy that if all forms of foreign military intervention ceased, it probably takes part in conflict resolution and end the war.