Beyond the Arab Uprisings: The emergence and development of the Sudanese social movement (2018-2021)
Arap Ayaklanmaları'nın ötesinde: Sudan'da toplumsal hareketin doğuşu ve gelişimi (2018-2021)
  1. Tez No: 764249
  2. Yazar: İRFAN TATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTKU AYDIN BEZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, 2018 Sudan Ayaklanması'nın, toplumsal hareketler literatürüne ait çeşitli ampirik ve teorik kavramlar açısından, neden ve nasıl ortaya çıktığını, nasıl geliştiğini ve nasıl karakterize edilebileceğini bir vaka çalışması olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, 2018 Sudan Ayaklanması'nın bir Yeni Toplumsal Hareket, Arap Baharı (Arap Ayaklanmaları) ya da Meydan Hareketi olup olmadığı sorusuna cevap aranmaktadır. Söz konusu ayaklanma bir devrim ya da toplumsal hareket olarak nitelendirilebilir mi? Tezde, 2018 Sudan Ayaklanması ile ilgili literatürün Arap Ayaklanmaları sürecinin bir parçası olarak değerlendirilemeyeceği savunulmaktadır. Sudan, bağımsızlığından bu yana iktidarın toplumsal hareket ve devrim yoluyla, hükümetler ve askeri rejimler arasında sürekli el değiştirdiği bir döngü içerisindedir. Bu tez, 2018 Sudan Ayaklanması'nı hem yerel hem de uluslararası siyasi fırsat yapılarını, seferber edilmiş kaynakları ve çerçeveleme süreçlerini birleştirerek açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to conduct a case study of 2018 Sudanese Uprising and investigate why and how it emerged, how it developed and how it can be characterized in terms of various empirical and theoretical concepts in the literature on social movements. We will ask whether the 2018 Sudanese Uprising can be considered a part of New Social Movements, Arab Spring (Arab Uprisings) or City Square Movements? Can it be characterized as a revolution or social movement? In the thesis, it is argued that the literature on the 2018 Sudanese Uprising cannot be considered as a part of the Arab Uprisings process Sudan for long has been in a cycle where the power has constantly changed hands between the governments and military regimes through social movement and revolution since its independence. This thesis explains the 2018 Sudanese Uprising by combining both domestic and international political opportunities structures, mobilized resources and framing processes.