Endüstrilerde sıfır atık yönetim sisteminin kurulması: Oluklu mukavva ambalaj sanayi örneği
Establishing a zero waste management system in industries: Case ofthe corrugated packaging industry
  1. Tez No: 764253
  2. Yazar: SEZGİN AKÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnsanların yaşamlarını devam ettirmeleri için endüstriyel üretim faaliyetlerinde bulunmak zorundadırlar. Üretimin sonucunda ise çevre kirliliğine neden olabilecek atıklar meydana gelmektedir. Atık oluşumunun azaltılması temel prensip olmakla birlikte, oluşan atıkların ayrı ayrı toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması esastır. Bu tezde bir oluklu mukavva fabrikasında sıfır atık yönetim sisteminin kurulması amacı ile fabrikada üretim sonucu oluşan atıkların belirlenmesi, kaynağında ayrıştırılan atıkların azaltılıp azaltılamayacağı ve bu atıkların yeniden değerlendirme imkânları araştırılmıştır. Ayrıca yine tez kapsamında doğal kaynak tüketiminin azaltılması üzerine çalışmalar yapılarak kaynak kullanımını azaltma hedefleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında sıfır atık proje ekibi belirlenmiş, planlama yapılmış, işletmenin mevcut durum tespitleri yapılarak proje kapsamındaki ihtiyaçları belirlenmiştir. Atık azaltımının doğru yapılabilmesi için çalışanlara eğitim verilmiş, oluşan atık miktarları takip edilerek kayıt altına alınmıştır. Bu süreçte takip edilen atıklardan şerit ve naylon malzemelerin oluşturduğu karışık ambalaj miktarının bir önceki yıla göre % 33 azaldığı; atık arıtma çamuru miktarının % 6,42 oranında azaltıldığı; kağıt karton atık miktarı bir önceki yıla göre % 2.19 oranında azaldığı; tüketilen su miktarı 2020 yılına göre % 13 azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada bir oluklu mukavva üretim tesisinde sıfır atık yönetim sisteminin uygulanabilirliği araştırılmış ve yapılacak çalışmalarla atıkların önemli miktarlarda azaltılabileceği görülmüştür. Tez içeriğinde yapılan çalışmaların diğer oluklu mukavva firmalarına örnek olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In order for people to continue their lives, they have to engage in industrial production activities. As a result of the production, wastes that may cause environmental pollution occur. While reducing waste generation is the basic principle, it is essential to collect and recycle waste separately. In this thesis, with the aim of establishing a zero waste management system in a corrugated cardboard factory, the determination of the wastes generated as a result of production in the factory, whether the wastes separated at the source can be reduced or not, and the possibilities of reuse of these wastes were investigated. In addition, within the scope of the thesis, studies on reducing natural resource consumption were conducted and the targets for reducing resource use were determined. Within the scope of the study, a zero waste project team was determined, planning was made, the current situation of the enterprise was determined and the needs within the scope of the project were determined. Employees were trained in order to reduce waste correctly, and the amount of waste generated was tracked and recorded. In this process, the amount of mixed packaging consisting of strip and nylon materials from the wastes followed decreased by 33% compared to the previous year; the amount of waste treatment sludge was reduced by 6.42%; the amount of paper and cardboard waste decreased by 2.19% compared to the previous year; It has been determined that the amount of water consumed has decreased by 13% compared to 2020. As a result, in this study, the applicability of zero waste management system in a corrugated cardboard production facility was investigated and it was seen that the wastes could be reduced in significant amounts with the studies to be carried out. It is expected that the studies carried out in the content of the thesis will be an example for other corrugated cardboard companies.