Seyyid Kutub'un Fî Zilâli'l-Kuran eserinde sosyal adalet (Konulu tefsir)
العدالة الاجتماعية في ظلال القرآن لسيد قطب(دراسة تفسيرية موضوعية)
  1. Tez No: 764258
  2. Yazar: HASSAN YOUSEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZÜLFİ CENNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kur'an-ı Kerim, tevhitten sonra sosyal adalet meselesine önem verdiği kadar hiçbir meseleye önem vermedi. İnsan haklarının korunmasını, adaletsizliğin, yoksulluğun ve ihtiyacın giderilmesini, tüm insanlar için adaletin ve yeterliliğin gerçekleşmesini güvence altına alan hüküm ve vesileler koydu. Çünkü İslam'ın en büyük gayelerinden biri, insanların maslahatını ve iki cihan saadetini gerçekleştirmektir. Sosyal adalet, eğilimleri, anlayışları ve yöntemleri farklı olmakla birlikte bütün toplumların gerçekleştirmek istediği insani bir taleptir. Seyyid Kutub'un Fî Zilâli'l-Kur'an tefsiri, sosyal adalet olgusunu ele alma, adaletin temellendirildiği temel esasları belirleme ve İslam'ın, adaleti gerçekleştirmedeki yöntemi açısından en önemli tefsirlerden sayılmaktadır. Ayrıca bu tefsir, İslam'ın toplumlarda mutluluğu ve sosyal istikrarı gerçekleştirmede takip ettiği yöntem açısından diğer sistemlerden ayrılma boyutunu da ortaya koymaktadır. Yine toplumların yer dönemde önem verdikleri siyasi, sosyal ve ekonomik sorunları ele alıp çözümler sunmadaki yeterliliğini de belirlemektedir.“Seyyid Kutub'un Fî Zilâli'l-Kur'an Eserinde Sosyal Adalet”isimli bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Sosyal adaleti gerçekleştirme yöntemlerini, Kutub'un düşündüğü ideal Kur'an'î bakış açısından ele almaktadır. Seyyid Kutub'un, Fî Zilâl'da adalet ve adaletin türlerine yönelik yazdıklarından tümevarım yöntemi kullanılarak konular işlenmiştir. Zira İslam, insan onurunu ve hakkını korunmayı, insanların bütününde adaleti sağlamayı içeren kanunlara büyük önem vermiştir. Ayrıca araştırma, ulaşılan önemli bulguları vermeyle son bulmaktadır. Anahtar Kelimeleri: Sosyal Adalet, Seyyid Kutub, Kur'an'ın Gölgesinde, Eşitlik, İnsan Hakları, Kölelik.
Özet (Çeviri)
Holy Quran did not consider any issue, besides monotheism, like what it did with social justice. Holy Quran legislated laws and methods to guarantee human rights and prevent poverty, injustice, and insufficiency. laws and methods guarantee justice and sufficiency for all mankind. because the main objective of Islam is to meet peoples' interests and achieve happiness in this life and the afterlife. social justice is a humankind requirement; different societies that have different ideologies and different methods are striving for social justice, however, each society has its own concept and its own tools to achieve it. The book of Sayyed Qutob feZilal al Qur'an is one of thr thematic Qur'an interepretations that is discussing about the social justice and its basics, and the Islamic approach to implement it. He highlights the uniqueness of Islam and its approach in achieving happiness and social stability. And the Islam ability to offer solutions for all the political, social and economical problems that every society fuffering from every era. This research“Social Justice in the book Fe Zilal Al-Quran ”the Shadows of the Qur'an“ authored by Sayyid Qutb”, in three chapters speaking on the issue of social justice and methods to achieve it according to the Qur'anic vision that Sayyed see. that would be done through extrapolating what Sayyid Qutb wrote in Al-Zilal about the concept of justice and its types, and Islam's interest in legislation that guarantees justice for people entirely and preserving their rights and dignity. Then I conclude the research with the most important results that the researcher reached upon through the research. key words: Social justice, Sayyid Qutb, under the shadow of Qur'an, equality, slavery.