Stratejik yönetim çalışmalarının genel görünümü: Ulusal ve uluslararası makaleler üzerinden bir değerlendirme
Overview of strategic management studies: Through national and international articles an assessment
- Tez No: 764257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Stratejik yönetim, bir organizasyonun amaç ve hedeflerine ulaşması için ihtiyaç duyduğu tüm ihtiyaçların sürekli olarak planlanması, izlenmesi, analizi ve değerlendirilmesidir.. Etkili stratejik yönetim, bir organizasyonun faaliyetlerini sürekli olarak planlamakta, izlemekte ve test etmektedir; bu da kurumlara daha fazla operasyonel verimlilik, pazar payı ve karlılık sağlamaktadır. Bu çalışmada 2010-2020 yılları arasındaki süreçte toplam 116 tez incelenmiştir. Bu tezlerin 78 adeti, devlet üniversitelerine ait çalışma olup geriye kalan 39 adet tez çalışması ise vakıf üniversitelerinde yürütülmüştür. 2010 yılında 11 adet çalışma yapılmışken; 2011 (6 tane) ve 2012 (4 tane) yıllarında en az çlışma yapılan yıllar olduğu görülecek. 2013 yılında 10, 2014 yılında 8, 2015 yılında 7, 2016 yılında 9 çalışma sayışıla yatay bir seyir izlemiştir. Ancak 2017 yılından sonra yapılan tez sayısının büyük bir ivme kazanarak yükseldiği görülmüştür. Bu çerçevede 2017 yılında 14, 2018'de 13, 2019'da 19, 2020'de ise 15 tez çalışması yapılmıştır. Üniversiteleri içerisinde stratejik yönetim konusunda en fazla yüksek lisans ve doktora tez çalışması yapılan üniversiteler sekizer çalışmayla; Gazi Üniversitesi (7 yüksek lisans, 1 doktora), Okan Üniversitesi (7 yüksek lisans, 1 doktora), Beykent Üniversitesi (6 yüksek lisans, 2 doktora) olarak görülmektedir. Stratejik yönetim alanında yapılan çalışmaların; stratejik yönetim politikalarının mukayeseli değerlendirilmesi, stratejik yönetim yaklaşımı, KOBİ'lerde stratejik yönetim, yerel yönetimlerde stratejik yönetim, stratejik yönetimin işletmelerde uygulanması, stratejik yönetim algılamaları, bilişim teknolojileri ve stratejik yönetim, stratejik yönetim teknikleri, gibi alanlarda yoğunlaştığı görülmektedir. Açık hedeflerle bir iş stratejisini tanımlamayı, bu hedeflere nasıl ulaşılacağına dair net planlar oluşturmayı, hedefleri desteklemek için iş faaliyetlerini hizalamayı ve hedeflere ulaşmak için gereken kaynakları tahsis etmeyi içeren iyi bir stratejik yönetim, uzun vadeli iş başarısı için esastır. Ele alınan süreçle ilgili çalışmalara bakıldığında genel anlamda bir istikrarın dolduğunu, çalışmaların belli bir sistematik içinde yapıldığını ve çeşitli alanların sorunlarına cevap verecek nitelikleri taşıdığı ancak bununla yetinilmeyerek çalışmaların artırılmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic management is the continuous planning, monitoring, analysis and evaluation of all the needs an organization needs to achieve its goals and objectives. Effective strategic management is constantly planning, monitoring and testing the activities of an organization; this provides institutions with greater operational efficiency, market share and profitability. In this study, a total of 116 theses were examined in the period between 2010-2020. 78 of these theses belong to state universities and the remaining 39 theses were conducted at foundation universities. While 11 studies were carried out in 2010; It will be seen that the years 2011 (6 of them) and 2012 (4 of them) were the years with the least work. It followed a horizontal course with the number of studies 10 in 2013, 8 in 2014, 7 in 2015, and 9 in 2016. However, it has been observed that the number of theses made after 2017 has gained momentum and increased. In this framework, 14 thesis studies were conducted in 2017, 13 in 2018, 19 in 2019, and 15 in 2020. Universities with the highest number of master's and doctoral thesis studies on strategic management among their universities, with eight studies each; It is seen as Gazi University (7 masters, 1 doctorate), Okan University (7 masters, 1 doctorate), Beykent University (6 masters, 2 doctorates). Studies in the field of strategic management; comparative evaluation of strategic management policies, strategic management approach, strategic management in SMEs, strategic management in local governments, implementation of strategic management in enterprises, strategic management perceptions, information technologies and strategic management, strategic management techniques. Good strategic management, which includes defining a business strategy with clear goals, creating clear plans for how to achieve those goals, aligning business activities to support goals, and allocating resources needed to achieve goals, is essential to long-term business success. When we look at the studies related to the process in question, it is concluded that there is a general stability, that the studies are carried out in a certain systematic and that they have the qualifications to respond to the problems of various fields, but it would be beneficial to increase the studies by not being satisfied with this.