Birinci mertebeden bulanık fark denklemleri üzerine bir çalışma
A study on the first-order fuzzy difference equations
  1. Tez No: 764292
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKİF ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; bazı çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde;“Asymptotic behavior of two dimensional rational system of difference equations”başlıklı makale ele alınmıştır. Dördüncü bölümde;“A, B, C, t(0)”pozitif bulanık sayılar ve“s”pozitif bir tam sayı olmak üzere, t(n+1) = A.t(n) / [B + C(t^s(n))], n ϵ N_0 bulanık denklemi tanımlanmış ve bu denklemin çözümleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section; basic definitions and theorems are given. In the second section; informations about some of the studies are given. In the third section; the article entitled“Asymptotic behavior of two dimensional rational system of difference equations”is discussed. In the fourth section; we define the fuzzy equation t(n+1) = A.t(n) / [B + C(t^s(n))], n ϵ N_0 where“A, B, C, t(0)”are positive fuzzy numbers and“s”is a positive integer. Also, solutions of this equation are investigated. In the fifth section, conclusions and suggestions are given.