A decentralized framework with dynamic and event-driven container orchestration at the edge
Kenarda dinamik ve olay güdümlü konteynır orkestrasyonlu dağıtık bir çerçeve
  1. Tez No: 764306
  2. Yazar: UMUT CAN ÖZYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kenar hesaplamada Nesnelerin İnterneti teknolojisinin önünü açacak ilerlemeler kaydedilmektedir. Firmalar ve geliştiriciler, kenar ağların heterojen yapısında çalışmayı kolaylaştırmak için yeni teknikler araştırmaktadırlar. Uygulama teslimi, kaynak tahsisi, hata toleransı ve güvenlik sorunları henüz kenarda tüketicilere pürüzsüz bir deneyim sunacak şekilde çözülmüş değildir. Soyutlama ve hafif konteynır yönetim platformları ile sağlanan sanallaştırmayla aynı uygulamayı farklı mimarilere sahip cihazlara dağıtmak ve tekdüzelik sağlamak mümkün olmuştur. Bu tezde önerilen çerçeve, tamamıyla merkezî olmayan bir kenara doğru, dinamik konteynır orkestrasyonu için temelleri ortaya koymaktadır. Dağıtık bir dosya sistemi olan Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) üzerindeki bir kayıt sistemi aracılığıyla konteynır uygulamaları, güncellemeleri ve kaynak özellikleri için blokzincir tabanlı bir dağıtım platformu sağlamaktadır. Çerçeve kaynak tahsisini, ölçeklendirmeyi ve konteynır kullanılabilirliğini işletim sistemi sanallaştırmasıyla yönetmektedir. Ana bilgisayardan ve Docker sanallaştırma platformundan alınan metrikler üzerinde çalışan, kendi kendini uyarlayan bir kaynak yöneticisi konteynırlara tahsis edilen kaynakları dinamik olarak optimize etmektedir. Birden fazla cihaza genişletilmeyi desteklemek üzere tasarlanmış çerçeve, heterojen bir ortamın değişken iş yüklerinin aynı kenar cihazda bir arada var olmasını sağlar. Hafif bir mesajlaşma protokolü olan MQTT üzerinde yayınla/abone ol modelinin zaman uyumsuz ve dağıtılmış yapısından yararlanan olay güdümlü bir mimari oluşturularak tamamıyla dağıtık bir sistem elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Persistent advancements are being made at a rapid pace on enabling edge computing for the Internet of Things technology to capitalize on. Vendors and developers are exploring new techniques to smooth out the process of navigating through the inherent heterogeneity of the edge networks. However, application delivery, resource allocation, fault tolerance, and security issues are yet to be fully solved while also providing a seamless experience for consumers. With virtualization and lightweight container management platforms providing an abstraction layer, it is possible to deploy the same application on devices with different architectures and achieve uniformity. Towards a fully decentralized edge, the framework proposed in this thesis lays down the groundworks for dynamic container orchestration. It provides a blockchain-based delivery platform for container applications with their updates and resource specifications through a registry on a distributed file system, namely InterPlanetary File System (IPFS). Then, enabled by the operating system virtualization, the framework handles resource allocation, container availability and scaling. A self-adaptive resource manager running on the metrics scraped from the host and the virtualization platform, i.e. Docker in our implementation, dynamically optimizes the resources allocated to each container. The framework ensures that variable workloads of a heterogeneous environment can co-exist on an edge device that is designed to be further extended to multiple devices. To achieve a truly distributed system, an event-driven architecture is built over a lightweight messaging protocol, MQTT, capitalizing on the asynchronous and distributed nature of the publish/subscribe pattern.